Nowy rekord świata w prędkości bezprzewodowej transmisji

Nowy rekord świata w prędkości bezprzewodowej transmisji

Nowy rekord świata w prędkości bezprzewodowej transmisji
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
16.09.2008 10:48, aktualizacja: 16.09.2008 11:08

Naukowcy z włoskiej uczelni "Santa Anna Scholl of Advanced Studies" wraz z japońskimi inżynierami "National Institute of Information and Communications Technology" oraz Uniwersytetu Waseda pobili rekord świata w prędkości optycznej transmisji bezprzewodowej. Uzyskana prędkość transmisji to aż 1,2 Tb/s na dystansie około 210 metrów.

Warunkiem do przeprowadzenia eksperymentalnej transmisji była wzajemna widoczność urządzeń. Wykorzystano dwie anteny systemu "Free Space Optics" (FSO*) które umieszczone zostały w budynkach na wysokości pierwszego piętra, tak aby uniknąć zakłóceń generowanych przez poruszających się ludzi, czy samochody. Sygnał o prędkości 1,2. Terabita na sekundę został przesłany z jednego budynku do drugiego, a następnie powrócił do urządzenia nadawczego aby ocenić jego jakość i straty. W efekcie ustanowiono rekord prędkości na poziomie 1,2 Tb/s, co daje 32 kanały po 40 Gb/s każdy. Do tej pory maksymalnie udało się osiągnąć 16 kanałów transmisji po 10 Gb/s każdy.
Uzyskanie tak wysokich wartości transmisji bezprzewodowej otwiera możliwości budowania bardzo przepustowych sieci, które mogą przejmować ruch generowany w sieciach telekomunikacyjnych i w Internecie w przypadku awarii czy uszkodzenia kabli.

*FSO - używa techniki laserowej do wysyłania danych w formie wiązki widocznej lub podczerwieni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)