Nowy park technologiczny w Sosnowcu

Nowy park technologiczny w Sosnowcu
Źródło zdjęć: © SPNT

29.07.2011 09:25, aktual.: 29.07.2011 09:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kosztem ponad 32,5 mln zł obiekty zamkniętej 12 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów w Sosnowcu zostaną zaadaptowane na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Wprowadzą się tam firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii.

Obraz
© (fot. SPNT)

Wykonawcą prac, które potrwają pół roku, będzie firma Skanska. W czwartek podpisano kontrakty w tej sprawie.

"To dla nas bardzo ważne umowy, nie tylko w skali Sosnowca, ale i całego regionu. Jestem pewien, że stworzymy obiekty, które wspólnie m.in. z uczelniami wyższymi i przedsiębiorcami wypełnimy nowoczesnymi technologiami" - skomentował po podpisaniu umów prezydent Sosnowca, Kazimierz Górski.

Czterokondygnacyjny budynek dawnej dyspozytorni kopalni zostanie, kosztem ponad 12,2 mln zł, przebudowany i przystosowany do nowych funkcji; po remoncie będzie tam można prowadzić zarówno produkcję, jak i prace badawcze. Do budynku będą mogły wprowadzić się m.in. firmy farmaceutyczne.

Obiekt zostanie przebudowany. Zgodnie z projektem, piwnica i parter zostaną cofnięte, a piętra wysunięte przed konstrukcję, dzięki czemu budynek będzie miał kształt walca. Przyziemie będzie pełnić funkcję badawczą oraz zaplecza magazynowego i technicznego, parter zajmie administracja i pracownicy naukowi, na piętrach ulokuje się produkcja. Powstanie też parking dla 3. samochodów.

Obraz
© (fot. SPNT)

W innym, pięciokondygnacyjnym, budynku dawnego zespołu bhp kopalni znajdą się biura dla pięciu przedsiębiorstw oraz sale konferencyjne i szkoleniowe. Oprócz prac budowlanych i rozbiórkowych oraz montażu niezbędnych instalacji, wykonawca częściowo wyposaży też centrum w meble, komputery i sprzęt audiowizualny. To zadanie ma kosztować w sumie prawie 20,3 mln zł.

Adaptacja ma być prowadzona tak, by zachować specyfikę przemysłowej architektury. "Cieszę się, że zachowamy tak charakterystyczne obiekty dla Niwki jak budynek tzw. okrąglaka, znajdujący się na terenie byłej kopalni Niwka-Modrzejów" - podkreślił prezydent miasta.

Powstający na pogórniczym terenie Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny położony jest w południowej części Sosnowca. Ma przyciągnąć do miasta firmy wdrażające lub zamierzające wdrożyć nowoczesne technologie, a także pobudzić lokalnych przedsiębiorców do wprowadzania innowacji. Obiekty Parku mają dysponować infrastrukturą, umożliwiającą korzystanie z nowinek technicznych i zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Sygnatariuszami porozumienia w sprawie utworzenia Parku są gmina Sosnowiec, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Agencja Rozwoju Lokalnego oraz trzy największe uczelnie regionu: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska i Śląski Uniwersytet Medyczny.

Przygotowywany od siedmiu lat projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. To część przedsięwzięcia pod nazwą "Gospodarcza Brama Śląska". Umowy dotyczące unijnego dofinansowania projektu podpisano już w ubiegłym roku. W przetargach na wykonawcę robót, obok zwycięskiej firmy Skanska, startowały także Warbud, Mostostal Warszawa i Strabag.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)