Nowy dron dla polskiej policji. Pomoże dbać o bezpieczeństwo na drogach

Nowy dron dla polskiej policji. Pomoże dbać o bezpieczeństwo na drogach

Nowe drony dla drogówki
Nowe drony dla drogówki
Źródło zdjęć: © Materiały WP | Adobe
07.05.2021 11:33

Śląska policja ma nowy sposób na piratów drogowych - dzięki najnowszemu dronowi będzie w stanie śledzić ich poczynania nie tylko z ziemi, ale również z powietrza. Dzięki niemu udało się już zapobiec pierwszym niebezpiecznym sytuacjom.

Śląska policja pochwaliła się sukcesami nowego drona, który pomaga walczyć o bezpieczeństwo na drogach. 6 maja z okazji Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa ruchu Drogowego policjanci z będzińskiej drogówki wspólnie z mundurowymi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz policjantów z Komisariatu Autostradowego w Gliwicach zaprezentowali możliwości policyjnego drona DJI Matrice 200.

"Sprzęt ten pozwoli policjantom monitorować odcinki dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. To dzięki niemu nawet z powietrza stróże prawa będą mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach", czytamy w policyjnym komunikacie

Dron unosi się wysoko nad drogami i rejestruje wykroczenia, takie jak przejechanie na czerwonym świetle, nieustąpienie pieszemu czy wyprzedzanie w niedozwolonych miejscach. Informacje są na bieżąco przekazywane patrolowi, który stacjonuje w niedalekiej odległości i może od razu zareagować. 

Dron ma na koncie już pierwsze sukcesy. Z jego pomocą udało się zarejestrować m.in. kierowcę opla, który nawet nie zwolnił przed przejściem dla pieszych, gdy przechodząca kobieta była już na pasach. Do zdarzenia doszło w Będzinie i na szczęście nikt nie ucierpiał a policji, dzięki nagraniu z drona, udało się szybko zareagować i zatrzymać pirata drogowego. 

Dron testowany jest na razie na Śląsku, jednak jeśli dalej będzie się sprawdzał, niewykluczone, że trafi również do innych jednostek na terenie całego kraju. Bez względu jednak na to, czy ktoś lub coś nas obserwuje, na drodze należy zachowywać rozsądek i ostrożność. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)