Nowoczesny, chiński dron wojskowy WZ-8 rozlokowany w pobliżu Japonii i Taiwanu

Nowoczesny, chiński dron wojskowy WZ‑8 rozlokowany w pobliżu Japonii i Taiwanu

Nowoczesny, chiński dron wojskowy WZ-8 rozlokowany w pobliżu Japonii i Taiwanu
Źródło zdjęć: © Getty Images
Bolesław Breczko
04.10.2019 14:37

Portal Janes Defence zidentyfikował możliwe miejsce stacjonowania nowoczesnych, chińskich dronów wojskowych WZ-8. Ma to być baza Luhe-Ma'an w pobliżu miasta Nanjing we wschodniej części kraju.

Dron WZ-8 został pokazany publicznie podczas dorocznej parady wojskowej, która uświetnia obchody rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. Na tegorocznej, siedemdziesiątej paradzie pojawiła się maszyna, której wcześniej Chiny nie pokazały oficjalnie. To dron WZ-8.

Bezzałogowiec okazał się sporym zaskoczeniem dla ekspertów nie tylko dlatego, że wcześniej był ukrywany przed opinią publiczną. Nowością jest jego budowa. Samolot nie ma wlotów powietrza, które są potrzebne w wypadku standardowych silników lotniczych ani śmigieł - takie rozwiązania są stosowane w dronach na całym świecie. Brak wlotów powietrza oznacza, że WZ-8 jest najprawdopodobniej zasilany silnikiem rakietowym i osiąga ogromne, naddźwiękowe prędkości.

Eskperci z Janes Defence sugerują, że chiński dron jest maszyną rozpoznawczą, sugeruje to brak węzłów na korpusie do podczepienia broni, bomb i rakiet oraz stosunkowy smukły kadłub, który nie pozwoli na umieszczenie broni w wewnętrznych lukach.

WZ-8 wystąpił na defiladzie bez numeru bocznego, aby nie można było zidentyfikować, do której jednostki należy, a tym samym, gdzie stacjonuje. W internecie pojawiły się jednak zdjęcia z próby do chińskiej defilady, na których numer nie był zakryty. Dwa drony miały numery 21311 i 21312, które przypisują je do 30. Regimentu Lotniczego z Dowództwa Teatru Wschodniego w pobliżu Japonii i Taiwanu.

Źródło: Janes Defence

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (63)