Nowe zjawisko na niebie. Nikt nie wiedział, co to jest

Nowe zjawisko na niebie. Nikt nie wiedział, co to jest

Nowe zjawisko na niebie. Nikt nie wiedział, co to jest
Źródło zdjęć: © Europejska Agencja Kosmiczna ESA | Dave Markel Photography
26.04.2017 16:54, aktualizacja: 27.04.2017 13:13

ESA odkryła na kanadyjskim niebie zupełnie nowe zjawisko. Nikt nie wiedział, czym w rzeczywistości jest dziwna purpurowa wstęga widoczna na zdjęciu, więc nazwano ją po prostu Steve.

Historia ze Stevem zaczęła się na jednej z grup na Facebooku poświęconych zorzom polarnym. Prof. Eric Donovan z Uniwersytetu w Calgary, patrząc na zamieszczone w niej zdjęcia, zobaczył coś, czego nie widział nigdy wcześniej. Komentujący nazywali to zjawisko łukiem protonowym, ale to było coś innego. Co? Naukowcy wciąż się spierają, wiadomo jednak, że chodzi o odmianę zorzy polarnej.

Dlaczego nie udało się tego zjawiska zaobserwować przez 20 lat prac?

Donovan wyjaśnia, że w 1997 roku, gdy zaczynano prace, w Ameryce Północnej istniało tylko jedno urządzenie pozwalające obserwować zorze polarne z Ziemi. Jak dodaje, kiedyś naukowcy byli szczęśliwi, jeśli została wykonana chociaż jedna fotografia nieba, która miała połączenie z danymi pochodzącymi z satelity. Obecnie możliwości są zupełnie nieporównywalne.

Gdy łowcy zórz polarnych próbowali ponownie uchwycić nowe zjawisko na zdjęciu, profesor zagłębił się w dane Europejskiej Agencji Kosmicznej pochodzące z programu SWARM (który ma na celu badanie pola magnetycznego Ziemi).

Okazało się, że gdy satelita przemieszczał się przez Steve’a – instrumenty pomiarowe pokazywały bardzo silne zmiany. Temperatura 300 km nad powierzchnią Ziemi podskoczyła o 3000 stopni Celsjusza, a dane pokazały gazową wstęgę szeroką na 25 km, która przemieszczała się na zachód z prędkością około 6 m/s do 10 m/s po obu stronach wstęgi.

- Steve jest zjawiskiem popularnym, ale udało się je dostrzec dopiero teraz. Wszystko dzięki obserwacjom naziemnym, danym dostarczanym przez satelity, dostępowi do wiarygodnych źródeł informacji, a przede wszystkim przy pomocy doświadczonych naukowców – podsumował obserwację Donovan.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)