Co to jest fotografia HDR?

Co to jest fotografia HDR?
Źródło zdjęć: © chip.pl

16.05.2016 11:53, aktual.: 19.02.2020 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Technologia HDR (High Dynamic Range) umożliwia przygotowanie zdjęcia w znacznie lepszej jakości niż dotychczas. Dzięki temu kolory są wierniejsze temu, co widzi ludzkie oko.

Co to jest fotografia?

Fotografia to praktyka tworzenia trwałych obraz poprzez rejestrację światła lub innego promieniowania elektromagnetycznego. To nie tylko forma sztuki - fotografia ma zastosowania w wielu dziedzinach naukowych, produkcyjnych oraz filmie. Pierwsze zdjęcia były wykonywane jeszcze w XIX wieku, ale pierwsze próby były wykonywane jeszcze w starożytności. Obecnie, dzięki aparatom fotograficznym w smartfonach, o wiele łatwiej jest spróbować swoich sił w fotografii.

Co to jest HDR w aparacie?

Technologia HDR w aparacie umożliwia przygotowanie zdjęcia, którego jakość - zarówno zakresu barw, jak i najjaśniejszych i najciemniejszych punktów - jest taka sama, jak jakość obrazu widzianego przez ludzkie oko. Przy wykorzystaniu funkcji HDR aparat w telefonie automatycznie łączy trzy obrazy wykonane w trzech ekspozycjach barw, tworząc zdjęcie, które najlepiej oddaje rzeczywistość.

Ludzkie oko ma znacznie większe możliwości "wyrównywania" braków naświetlenia obrazu niż nawet najbardziej czułe matryce aparatów fotograficznych. Dzięki temu, patrząc pod słońce potrafimy zobaczyć szczegóły nawet w zacienionych miejscach. Niestety nawet najbardziej czułe matryce same z siebie nie mają takich możliwości.

Aby na jednej fotografii oddać szczegóły zarówno prześwietlonych fragmentów kadru, jak i niedoświetlonych, wykonuje się najczęściej trzy do pięciu fotografii (w zależności od jakości sprzętu, ale również od rozpiętości tonalnej kadru) tego samego widoku. Należy zadbać o właściwe doświetlenie elementów kadru, które są w cieniu i w słońcu, nie wolno zapomnieć przy tym o elementach pośrednich.

Posiadając fotografie z właściwie naświetlonymi wszystkimi zakresami można zabrać się za składanie fotografii HDR. Do tego celu najlepiej użyć Adobe Photoshop, Corel Paint Shop Pro X, bądź też jednego z wielu darmowych programów do obróbki zdjęć HDR. Również część nowych aparatów fotograficznych jest wyposażona we właściwe algorytmy, które same składają właściwe kadry.

#size=600x486#))

Pierwsze zdjęcie w technice HDR już w 1857 r. wykonał Gustave Le Gray. Aby zniwelować niedoskonałości błony fotograficznej oraz ówczesnego sprzętu, a przy tym oddać na jednym zdjęciu zarówno morze, jak i niebo wykonał dwie fotografie z różnym czasem naświetlania. Następnie w czasie wywoływania użył różnych fragmentów negatywów do otrzymania jednej fotografii.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)