Transmisja na żywo z lądowania na komecie. Polacy mają w nim swój udział!

Transmisja na żywo z lądowania na komecie. Polacy mają w nim swój udział!12.11.2014 08:23
Transmisja na żywo z lądowania na komecie. Polacy mają w nim swój udział!
Źródło zdjęć: © ESA

Po 10 latach lotu, poprzedzonych 17 latami przygotowań, europejska sonda Rosetta ma dziś do wykonania ważne zadanie. Jest nim oczywiście lądowanie lądownika Philae na powierzchni komety. Relację na żywo z tego wydarzenia możecie zobaczyć w Internecie.

Po 10 latach lotu, poprzedzonych 17 latami przygotowań, europejska sonda Rosetta ma do wykonania ważne zadanie. Jest nim oczywiście posadzenie lądownika Philae na powierzchni komety. Relację na żywo z tego wydarzenia możecie zobaczyć w internecie.

Właśnie dziś rozpocznie się kulminacyjny moment trwającej od dekady misji Rosetta. Od znajdującej się na orbicie wokół jądra komety 67P Churyumov-Gerasimenko sondy oddzielić ma się lądownik Philae, który w ciągu najbliższych godzin wbije się w jej powierzchnię by tam przeprowadzić swoje badania. Z uwagi na specyfikę komety, lądowanie na niej będzie dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku podobnych manewrów przeprowadzanych na innych ciałach niebieskich. W związku z tym będzie dużo dłuższe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinno zakończyć się dziś po południu.

Cała misja przebiega jak na razie zgodnie z założonym planem. Na początku sierpnia ESA informowała, że sonda z powodzeniem weszła na orbitę komety. Spotkanie z obiektem o średnicy około 4 kilometrów poruszającym się przez Układ Słoneczny po ponad sześcioletniej eliptycznej orbicie z prędkością 55 tysięcy kilometrów na godzinę nie było zadaniem łatwym. Ale w tym przypadku wszystko poszło zgodnie z planem, a ESA planuje, że Rosetta prowadzić będzie badania komety przez co najmniej rok. Lądowanie na powierzchni obiektu jest ich bardzo ważną częścią - tylko w ten sposób zdobyć można szczegółowe dane na temat budowy komety.

Będzie to pierwsze lądowanie na powierzchni komety w historii. Kluczową rolę odegra w nim przyrząd o nazwie MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science), czyli zbudowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN wielozadaniowe urządzenie do pomiarów własności fizycznych jądra komety. Wyposażone jest ono nie tylko w termometry, sensory podczerwieni czy akcelerometr, ale też w harpuny, które mają wbić się kometę i utrzymać lądownik przy jej powierzchni.

Relację z manewru lądowania można obejrzeć na żywo w streamie udostępnionym przez ESA.

Źródło artykułu:Giznet.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)