Transmisja na żywo z lądowania na komecie. Polacy mają w nim swój udział!
Po 10 latach lotu, poprzedzonych 17 latami przygotowań, europejska sonda Rosetta ma dziś do wykonania ważne zadanie. Jest nim oczywiście lądowanie lądownika Philae na powierzchni komety. Relację na żywo z tego wydarzenia możecie zobaczyć w Internecie.
Po 10 latach lotu, poprzedzonych 17 latami przygotowań, europejska sonda Rosetta ma do wykonania ważne zadanie. Jest nim oczywiście posadzenie lądownika Philae na powierzchni komety. Relację na żywo z tego wydarzenia możecie zobaczyć w internecie.
Właśnie dziś rozpocznie się kulminacyjny moment trwającej od dekady misji Rosetta. Od znajdującej się na orbicie wokół jądra komety 67P Churyumov-Gerasimenko sondy oddzielić ma się lądownik Philae, który w ciągu najbliższych godzin wbije się w jej powierzchnię by tam przeprowadzić swoje badania. Z uwagi na specyfikę komety, lądowanie na niej będzie dużo bardziej skomplikowane niż w przypadku podobnych manewrów przeprowadzanych na innych ciałach niebieskich. W związku z tym będzie dużo dłuższe. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powinno zakończyć się dziś po południu.
Cała misja przebiega jak na razie zgodnie z założonym planem. Na początku sierpnia ESA informowała, że sonda z powodzeniem weszła na orbitę komety. Spotkanie z obiektem o średnicy około 4 kilometrów poruszającym się przez Układ Słoneczny po ponad sześcioletniej eliptycznej orbicie z prędkością 55 tysięcy kilometrów na godzinę nie było zadaniem łatwym. Ale w tym przypadku wszystko poszło zgodnie z planem, a ESA planuje, że Rosetta prowadzić będzie badania komety przez co najmniej rok. Lądowanie na powierzchni obiektu jest ich bardzo ważną częścią - tylko w ten sposób zdobyć można szczegółowe dane na temat budowy komety.
Będzie to pierwsze lądowanie na powierzchni komety w historii. Kluczową rolę odegra w nim przyrząd o nazwie MUPUS (MUlti PUrpose Sensor for surface and subsurface science), czyli zbudowane przez Centrum Badań Kosmicznych PAN wielozadaniowe urządzenie do pomiarów własności fizycznych jądra komety. Wyposażone jest ono nie tylko w termometry, sensory podczerwieni czy akcelerometr, ale też w harpuny, które mają wbić się kometę i utrzymać lądownik przy jej powierzchni.
Relację z manewru lądowania można obejrzeć na żywo w streamie udostępnionym przez ESA.