Nowe, niesamowite wyświetlacze ujawnione

Nowe, niesamowite wyświetlacze ujawnione

Nowe, niesamowite wyświetlacze ujawnione
Źródło zdjęć: © Japan Display
04.04.2013 11:26, aktualizacja: 04.04.2013 11:45

Nowe 5,2-calowe ekrany OLED będą wykonane w technologii, która zapewni bardzo dużą szczegółowość i większą jasność niż stosowane obecnie rozwiązania.

W nowym ekranie zastosowano dodatkowy, biały subpiksel - mamy więc do czynienia z matrycą RGBW. To rozwiązanie pozwoliło podnieść jasność ekranu, jednocześnie obniżając zużycie baterii. W konkurencyjnych ekranach OLED i LCD stosowany jest standard RGB, a za jasność odpowiada przede wszystkim podświetlanie ekranu. Dzięki wprowadzeniu białego subpiksela, udało się ograniczyć moc potrzebną na ten drugi element.

Nowy ekran OLED charakteryzuje się dużą gęstością rozmieszenia pikseli - 42. pikseli na cal. Dla porównania, w HTC One zastosowano 4,7-calowy ekran z 468 ppi, Sony Xperia Z wykorzystuje 5-calowy wyświetlacz z 443 ppi, a 5-calowy ekran Super AMOLED zastosowany w Samsungu Galaxy S 4 charakteryzuje się parametrem 441 ppi. W tym ostatnim przypadku trzeba jednak zaznaczyć, że w S4 zastosowano technikę renderowania subpikseli, więc nie można ekranu Samsunga porównać bezpośrednio z nowym rozwiązaniem Japan Display.

Nie ogłoszono jeszcze kiedy ujrzymy nowe ekrany w urządzeniach japońskich producentów, ale całkiem prawdopodobne jest, że kolejne urządzenia Sony będą już posiadały to nowe rozwiązanie. Będzie więc ostrzej, jaśniej i oszczędniej dla baterii - brawo!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (69)