Nowa fala ataków. Antywirusy bezradne

Nowa fala ataków. Antywirusy bezradne

Nowa fala ataków. Antywirusy bezradne
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek
08.02.2018 11:23

Cyberprzestępcy coraz lepiej starają się omijać zabezpieczenia systemów i naszą czujność. Nowa kampania jest niezwykle różnorodna, dlatego łatwo dać się nabrać. Ostrzeżcie znajomych.

Tytuły fałszywych wiadomości są różne. Portal Zaufana Trzecia Strona, który pisze o najnowszym oszustwie, wychwycił jak do tej pory kilka przykładowych nagłówków:

  • Twoja paczka nie zostala dostarczona, [10 cyfr]
  • Rachunek z tytulu przechowywania przesylki, [10 cyfr]
  • Twoja przesylka nie zostala dostarczona, [10 cyfr]
  • Paczka nie zostala dostarczona, [10 cyfr]
  • Odbiór akt zamówienia, [10 cyfr] Za każdym razem różni się nadawca, tytuł wiadomości, kwota wpłaty czy numer fikcyjnej faktury. Co za tym idzie, potencjalne ofiary nie otrzymują tej samej wiadomości. Te mogą się od siebie różnić, co utrudnia ostrzeganie przed oszustwem. Zwykle informujemy o konkretnych mailach, które się powtarzają. Tutaj jest inaczej, więc warto zwrócić uwagę, co przychodzi na naszą skrzynkę pocztową.

Tym bardziej że na pobierany z podstawionego załącznika wirus nie reagują (lub robią to bardzo słabo) antywirusy - ostrzega Zaufana Trzecia Strona.

To oczywiście nie oznacza, że jesteśmy bezradni. Trzeba uważnie sprawdzać, od kogo dostajemy wiadomości. Jeśli np. kurier informuje nas o przesyłce, której się nie spodziewamy, nie klikajmy w podstawiony link, żeby dowiedzieć się czegoś więcej. Lepiej napisać do prawdziwej firmy lub skontaktować się z nią telefonicznie, aby wyjaśnić sprawę.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (75)