Niszczycielskie burze będą coraz częstsze. I jeszcze groźniejsze

Niedawne niszczycielskie burze to efekt zjawiska, które w Polsce zdarza się niezwykle rzadko. Musimy się do tego przyzwyczaić. Katastrofalne nawałnice będą zdarzać się coraz częściej - twierdzą naukowcy.

Niszczycielskie burze będą coraz częstsze. I jeszcze groźniejsze
Źródło zdjęć: © Pixabay.com
Adam Bednarek

Niszczycielskie zjawisko, które spowodowało mnóstwo szkód głównie na Pomorzu i doprowadziło do śmierci 6 osób, nosi nazwę bow echo. Chmury układające się w łuk są znacznie silniejsze niż zwykłe burze. Zdaniem fizyka atmosfery, prof. Szymona Malinowskiego, do ekstremalnych nawałnic dochodzić będzie częściej. Dlaczego?

- Postępujące ocieplenie klimatu już teraz powoduje, że tego typu zdarzenia robią się coraz bardziej prawdopodobne - zauważa prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z portalem Nauka w Polsce.

- Ocieplenie klimatu powoduje, że rzadziej będziemy mieli do czynienia z umiarkowaną pogodą. Już teraz możemy potwierdzić, że susze i powodzie zdarzają się częściej niż kilkadziesiąt lat temu - przewiduje prof. Malinowski.

Na dodatek wydłuża się też sezon występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Aktualnie zdarzają się od kwietnia do sierpnia, jednak wraz ze zmianą klimatu okres ten może być jeszcze dłuższy.

W najbliższych latach rosnąć może zarówno częstotliwość, jak i siła takich zjawisk.

- Choć nawałnica, która przeszła przez nasz kraj, była silna, to - w siedmiostopniowej (0-7) skali Fujity prędkość wiatru osiągnęła zaledwie stopień 2 - mówi prof. Malinowski.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)