Nikon D90 - pierwsza lustrzanka z nagrywaniem wideo

Nikon D90 - pierwsza lustrzanka z nagrywaniem wideo

Nikon D90 - pierwsza lustrzanka z nagrywaniem wideo
28.08.2008 14:25, aktualizacja: 28.08.2008 14:57

Firma Nikon informuje o wprowadzeniu do swojej oferty nowego modelu lustrzanki klasy średniej w formacie DX - D90. Jest to pierwsza na świecie lustrzanka cyfrowa wyposażona w funkcję filmowania, zapewniająca prawdziwie kinowe efekty przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu.

Firma Nikon informuje o wprowadzeniu do swojej oferty nowego modelu lustrzanki klasy średniej w formacie DX - D90. Jest to pierwsza na świecie lustrzanka cyfrowa wyposażona w funkcję filmowania, zapewniająca prawdziwie kinowe efekty przy zachowaniu najwyższej jakości obrazu. Ponadto D90 oferuje nowatorskie rozwiązania techniczne zapożyczone z flagowego modelu marki Nikon przeznaczonego dla profesjonalistów - D300 - takie jak koncepcja obróbki obrazu EXPEED oraz szeroki zakres czułości ISO 200-3200. Model D90 wyposażony jest w nowo zaprojektowaną matrycę CMOS w formacie DX o rozdzielczości 12,3 mln pikseli.

"Połączenie w modelu D9. mechanizmów obróbki obrazu przejętych z aparatu D300 z nowatorskimi funkcjami typu podgląd na żywo,D-Movie, rozpoznawanie scenerii i przetwarzanie obrazu potwierdza po raz kolejny naszą pozycję lidera na rynku urządzeń fotograficznych" powiedział Jordi Brinkman, kierownik ds. produktu w firmie Nikon Europe.

Aparat D9. rejestruje zdjęcia o dużej szczegółowości i w konsekwencji - potencjale powiększeń, dzięki udoskonalonej matrycy CMOS w formacie DX o rozdzielczości 12,3 mln efektywnych pikseli. Zakres czułości D90 wynosi ISO 200-3200 (dodatkowo można uzyskać maks. odpowiednik ISO 6400 przy ustawieniu Hi1 i maks. odpowiednik ISO 100 przy ustawieniu Lo1) i zapewnia niski poziom szumów na fotografiach przy jednoczesnym zachowaniu bogactwa szczegółów i płynności przejść tonalnych. Zastosowana w modelu D90 technika EXPEED została zoptymalizowana pod kątem szybkiej i precyzyjnej obróbki obrazu.

Obraz
© (fot. Nikon)

Koncepcja EXPEED sprzyja również wydajnemu działaniu innych funkcji, np. trybu „podgląd na żywo”. i nowego „systemu wykrywania twarzy”. Dodatkowo, aktywna funkcja „D-Lighting” koryguje kontrast między jasnymi a ciemnymi obszarami kadru, przeciwdziałając utracie detali w warunkach bardzo kontrastowego oświetlenia, dzięki modyfikacji odcieni w wybranych miejscach. Użytkownicy D90 mają także do dyspozycji funkcję „przetwarzanie obrazu”, która pozwala dostosowywać wygląd i nastrój zdjęć poprzez wybór jednego z sześciu ustawień, w tym dwóch nowych: „portretowe” i „krajobrazowe”.

Nie tylko zdjęcia
Model D9. jest pierwszą lustrzanką cyfrową klasy średniej wyposażoną w funkcję filmowania, która pozwala rejestrować z najwyższą jakością obrazy filmowe w formacie Motion JPEG. W porównaniu z przeciętnymi kamerami przenośnymi matryca aparatu D90 jest znacznie większa, dzięki czemu gwarantuje lepszą jakość obrazu, małą głębię ostrości i wyjątkową czułość przy filmowaniu w słabych warunkach oświetleniowych. Ponadto szeroki asortyment obiektywów NIKKOR (od modeli typu „rybie oko”, poprzez szerokokątne, po superteleobiektywy) pozwala rejestrować filmy o indywidualnym charakterze. Co więcej, dzięki głośnikom i mikrofonowi wbudowanym w D90 filmy odtwarzane w aparacie są wzbogacone o dźwięk.

Zdjęcie to nic trudnego
Wprowadzony po raz pierwszy we flagowych lustrzankach D3 i D30. marki Nikon system rozpoznawania scenerii korzysta w modelu D90 z 420-pikselowego czujnika RGB do analizowania informacji o otoczeniu i kolorystyce fotografowanego obiektu. Na podstawie tych danych aparat tuż przed wyzwoleniem migawki optymalizuje ostrość, ekspozycję i balans bieli. Lustrzanka D90 wykrywa ponadto zarysy twarzy, umożliwiając odwzorowanie na zdjęciach maksymalnie pięciu twarzy w jednym kadrze, z zachowaniem ostrości i wyrazistości oraz naturalnych odcieni skóry. W trybie autofokusa „śledzenie 3D” (11 punktów) aparat korzysta z informacji o kolorystyce obiektu, utrzymując na nim ostrość, gdy przemieszcza się w kadrze.

Dostępnych jest kilka nowych opcji retuszu: „korekta zniekształceń”. eliminuje zniekształcenia obrazu wprowadzane przez obiektyw, „prostowanie” koryguje nachylenie zdjęcia, a „rybie oko” pozwala na uzyskanie efektu wizualnego zbliżonego do otrzymywanego przy zastosowaniu obiektywu typu „rybie oko”. Ponadto prezentowanie i porządkowanie zdjęć w modelu D90 jest bardzo łatwe dzięki widokowi miniatur (maks. 72 zdjęcia naraz), pokazom slajdów Pictmotion z podkładem muzycznym, opcji przypisywania zdjęciom znaczników geograficznych z użyciem odbiornika GPS (do nabycia osobno) i wyjściu audio-wideo HDMI.

Dzięki energooszczędności D9. jego użytkownicy nie spotykają się z problemem wyczerpującego się w najmniej spodziewanych momentach akumulatora. Aparat umożliwia zarejestrowanie około 850 zdjęć po każdorazowym naładowaniu akumulatora, a sterowany elektronicznie zespół migawki w tej lustrzance został skonstruowany z myślą o długiej, precyzyjnej pracy i przeszedł pomyślnie testy trwające 100 tys. cykli. Czas uruchamiania wynoszący 0,15 s, 65-milisekundowe opóźnienie migawki i rejestrowanie zdjęć seryjnych w tempie 4,5 kl./s przy codziennym fotografowaniu minimalizują ryzyko przeoczenia ciekawego ujęcia.

Model D9. trafi do sprzedaży pod koniec września w sugerowanej cenie detalicznej około 3300 PLN.

Nikon D90 – dane techniczne:

Matryca: 12,3 mln (matryca CMOS 23,6 x 15,8 mm), czyszczenie matrycy
Czułość: ISO 200–3200 (oraz odpowiedniki ISO 100 i ISO 6400), dostępne automatyczne ustawianie czułości
Czas otwarcia migawki: Od 1/4000 do 30 s w krokach co 1/3 lub 1/2 EV, czas B (bulb)
Wizjer: Wizjer optyczny z pryzmatem pentagonalnym, pokrycie kadru: około 96%, powiększenie: około 0,94 x
Autofokus: Moduł autofokusa Nikon Multi-CAM 1000 z detekcją fazową TTL, 11 punktów ostrości
Tryby AF w Podglądzie na żywo (Live-view): Priorytet AF-twarz, szerokie pole AF, normalne pole AF
Pomiar światła: System pomiaru TTL z użyciem 420-pikselowego czujnika RGB
Szybkość fotografowania: Zdjęcia seryjne w szybkim tempie: maks. 4,5 kl./s, zdjęcia seryjne w wolnym tempie: 1–4 kl./s
Monitor LCD: 3-calowy monitor LCD z matrycą TFT o około 920 tys. punktów (VGA), kącie oglądania 170° i około 100% pokryciu kadru z regulacją jasności
Filmy: Rozmiar klatki: 1280 x 720/24 kl./s, 640 x 424/24 kl./s, 320 x 216/24 kl./s, format plików: AVI, Motion-JPEG, dźwięk monofoniczny
Tryby ekspozycji: P, S, A, M, Auto (lampa wył.), Portret, Krajobraz, Sport, Makro, Portret nocny
Wbudowana lampa błyskowa: Automatyczny błysk z samoczynnym podnoszeniem lampy
Interfejs: USB o dużej szybkości, wyjście audio-wideo, wyjście HDMI (złącze typu C) i gniazdo akcesoriów
Zasilanie: Jeden akumulator litowo-jonowy EN-EL3e, pojemnik na baterie MB-D80 (opcjonalny), zasilacz EH 5-A (opcjonalny)
Wymiary/masa: Około 132 x 103 x 77 mm / około 620 g (bez akumulatora, karty pamięci, osłony bagnetu i osłony monitora)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)