Nikon D7100 i Coolpix S3500: nowa lustrzanka i kompakt

Nikon D7100 i Coolpix S3500: nowa lustrzanka i kompakt
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

21.02.2013 13:20, aktual.: 21.06.2016 12:13

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikon wprowadza na rynek nową lustrzankę formatu DX - model D7100. Wytrzymały korpus, odporny na zmienne warunki atmosferyczne, został wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, pozbawioną optycznego filtra dolnoprzepustowego, procesor EXPEED 3 oraz 51-punktowy system autofokusa. Obok lustrzanki na rynek wchodzi także prosty aparat kompaktowy S3500 wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 20 megapikseli, szerokokątny obiektyw z 7-krotnym zoomem optycznym i ekran LCD o przekątnej 2,7 cala.

Nikon D7100

Model Nikon D7100 został wyposażony w matrycę COMS w formacie DX o rozdzielczości 24,1 mln pikseli, pozbawioną optycznego filtra dolnoprzepustowego. Rozwiązanie to pozwala wykorzystać jej potencjał i ma zapewniając ostrość oraz reprodukcję najdrobniejszych szczegółów obrazu. Zakres ustawień zawiera się w przedziale ISO od 10. do 6400, z opcją zwiększenia do 25 600. Zdjęcia seryjne wykonywane są natomiast z prędkością do 6 kl./s..

Zastosowany w Nikonie D710. system autofokusa korzysta z algorytmu znanego z modelu Nikon D4. Wykorzystuje on 51 pól AF, w tym 15 czujników krzyżowych w centrum wizjera, co wpływa na szybkie ustawianie ostrości nawet, gdy wartość maksymalnego otworu względnego używanej optyki wynosi f/8. Umożliwia to łatwą współpraca z telekonwerterami. Aparat został wyposażony w system AF z detekcją fazową (umożliwiający ręczne wybieranie pojedynczych pól ostrości, automatyczny wybór odpowiedniego pola spośród 9, 21 lub 51 punktów oraz śledzenie 3D), AF z detekcją kontrastu (dostępny w trybie podglądu na żywo) oraz tryb ciągłego autofokusa.

System rozpoznawania scenerii z czujnikiem RGB o rozdzielczości 201. pikseli, analizuje natomiast każdą scenę oraz optymalizuje ustawienia ekspozycji, balansu bieli i systemu autofokusa, w celu zapewnienia jak najwierniejszego odwzorowania obrazu.

Dzięki aktywnej funkcji D-Lighting, podczas fotografowania scen o wysokim kontraście rejestrowane szczegóły powinny być wyraźnie –. zarówno w obszarach prześwietlonych, jak i zacienionych – także, gdy obiekt jest w ruchu. Tryb zrównoważonego błysku wypełniającego umożliwia optymalizację mocy flasha. W przypadku obiektów o zróżnicowanej jasności szczegóły ciemnych i jasnych obszarów pozwala zachować funkcja HDR. Po jej uruchomieniu aparat wykona dwa kolejne zdjęć z różną ekspozycją, po czym połączy je w jeden obraz o dużej rozpiętości tonalnej.

Nikona D710. wyposażono w nowy tryb kadrowania 1,3x, rozszerzający dotychczasowe możliwości formatu DX. Rozwiązanie to pozwala na precyzyjne uchwycenie fotografowanego obiektu dzięki efektowi teleobiektywu z powiększeniem 1,3x oraz 51 polami AF sięgającymi, aż po krawędzie kadru. Ponadto, umożliwia ono zwiększenie szybkości rejestrowania obrazu do 7 kl./s w trybie zdjęć seryjnych i do 50i/60i przy nagrywaniu filmów Full HD. Sama prędkość nagrywania wynosi 50i/60i w trybie 1.3x oraz 30p/25p/24p w formacie DX. Aparat może także współpracować z zewnętrznym mikrofonem.

Nikon D710. został wyposażony w tryb Efektów, takich jak Miniatura, Rozjaśnienie i Przyciemnienie, Sylwetka, Szkic kolorowy, Noktowizor czy Kolor selektywny, który pozwala wyróżnić do trzech kolorów na czarno-białym tle. Efekty można stosować w czasie rzeczywistym w trybie Podglądu na żywo zarówno w przypadku zdjęć, jak i filmów.

Aparat wyposażono w wizjer o niemal 100. pokryciu kadru i powiększeniu 0,94x. Kadrowanie wspomaga jasny monitor LCD o szerokim kącie oglądania, przekątnej 3,2 cali i rozdzielczości 1229 tys. punktów.

Nikon D710. wyróżnia się także lekkim (675 g), a jednocześnie wytrzymałym korpusem, którego górna i tylna pokrywa zostały wykonane ze stopu magnezowego. Dzięki uszczelnieniom, wnętrze aparatu jest chronione przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo, funkcja czyszczenia matrycy jest automatycznie aktywowana podczas włączania i wyłączania urządzenia. Mechanizm migawki przetestowano przez 150 000 cykli.
Zastosowanie opcjonalnego mobilnego adaptera bezprzewodowego WU-1. umożliwia łatwe przesłanie zdjęć z aparatu Nikon D7100 do urządzeń mobilnych firmy AppleT lub wyposażonych w systemem Android.

Nikon Coolpix S3500

Nikon S350. to prosty aparat kompaktowy wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 20 megapikseli, szerokokątny obiektyw z 7-krotnym zoomem optycznym, ekran LCD o przekątnej 2,7 cala oraz gamę efektów filtrów. Coolpix S3500 wyposażono także w funkcję optycznej redukcji drgań oraz matrycę. Aparat oferuje również tryb nagrywania filmów w rozdzielczości HD (720p), uruchamiany odrębnym przyciskiem. Zdjęcia można łatwo udostępnić w Internecie za pomocą karty Eye-Fi w wersji X2 (lub nowszej), przesyłając je bezpośrednio do smartfona lub komputera przy pomocy Wi-Fi.

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

Coolpix S350. oferuje 18 programów tematycznych. Funkcja Portret Inteligentny ułatwia wykonanie zdjęć portretowych, a dodatkowe opcje Retuszu upiększającego pomagają w poprawianiu wizerunku fotografowanych osób. Ponadto, menu retuszu zawiera szereg opcji natychmiastowej korekty zdjęć, w tym funkcję szybkich efektów w trybie odtwarzania, takich jak Kolor selektywny czy Efekt rozbłysku. Nikon COOLPIX S3500 będzie oferowany w ośmiu wersjach kolorystycznych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)