Trwa ładowanie...
d194riy

Niezwykłe odkrycie w Izraelu. Naukowcy: ludzi kremowano już 9 tys. lat temu

W Dolinie Jordanu w Izraelu odkryto najstarszy znany przypadek kremacji zwłok na Bliskim Wschodzie. Pochówek z Beisamoun pochodzi sprzed 9 000 lat. Badacze odnaleźli wielki dół, w którym spalono zwłoki młodego mężczyzny podczas tradycyjnego pogrzebu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Odkrycie w Izraelu. Praktykę celowego kremowania rozpoczęto już 9 tysięcy lat temu
Odkrycie w Izraelu. Praktykę celowego kremowania rozpoczęto już 9 tysięcy lat temu (Materiały prasowe)
d194riy

Najnowsze badania naukowców opublikowane na łamach czasopisma "PLOS ONE" opisują wykopaliska w miejscu, gdzie doszło do najwcześniej znanej ludziom kremacji zmarłych. Odkryto, że na Bliskim Wchodzie palono zwłoki już 9 tysięcy lat temu.

Choć znane są starsze przypadki palenia ludzi, to z reguły kremacji podlegały ich kości. Nie można też wykluczyć, że zmarli mieli przypadkowy kontakt z ogniem. Znalezisko na neolitycznym stanowisku Beisamoun w Dolinie Jordanu w Izraelu dowodzi, że mamy do czynienia z typowym i celowym spaleniem świeżych zwłok.

Zespół naukowców z French National Center for Scientific Research (CNRS) pod kierownictwem Fanny Bocquentin, odnalazł starożytny dół kremacyjny, w którym namierzono szczątki kompletnych zwłok, spalonych podczas tradycyjnych uroczystości pogrzebowych. Badacze wskazują na fakt, iż kości były starannie uporządkowane, co może oznaczać, że ciało zostało spalone w całości.

d194riy

Zobacz też: Globalne ocieplenie kontra alkohol. Ulubione trunki zagrożone

Szczątki należały do młodego mężczyzny. Naukowcy datują zabytek na lata 7031-6700 p.n.e.

Badacze poinformowali, że kości znalezione w specjalnym dole z izolowanymi ścianami wykazały oznaki zniekształcenia, co dowodzi, że zostały rozpalone do około 500 stopni Celsjusza. Paliwem było drewno, jednak znaleziono również ślady po łuskach pszenicy. Niewykluczone więc, że w ramach tradycyjnego rytuału pogrzebowego, wraz ze zmarłym do dołu złożono pożywienie.

d194riy

Czytaj także: Niezwykłe odkrycie w Hiszpanii. W sklepie znaleziono rzymskie amfory. Pochodzą z I w. n.e.

Naukowcy są przekonani, że ciało mężczyzny zostało spalone w wyniku kremacji, a nie przypadkowego pożaru. Zespół, w którego skład wchodzą m.in. Fanny Boucquentin, Marie Anton oraz Francesco Berna zamierza szukać kolejnych dowodów na wczesne kremacje oraz nabyć więcej informacji na temat chowania zmarłych.

Zobacz także: Niezwykłe odkrycie na Zamku w Malborku. Badacze znaleźli fragment średniowiecznego muru

d194riy

Podziel się opinią

Share
d194riy
d194riy
Więcej tematów