Nietypowa sytuacja w Meksyku. Archeolodzy zakopią odkryty zabytek

Nietypowa sytuacja w Meksyku. Archeolodzy zakopią odkryty zabytek

Nietypowa sytuacja w Meksyku. Archeolodzy zakopią odkryty zabytek
Źródło zdjęć: © YouTube | INAH TV
Adam Gaafar
26.07.2021 19:33

Archeolodzy z Meksyku poinformowali, że planują pogrzebać tunel przeciwpowodziowy sprzed wieków. Powodem tej decyzji jest brak funduszy na odpowiednie zabezpieczenie budowli oraz dalsze prace i badania.

Odkrycie, o którym mowa, dotyczy tunelu będącego częścią Albarradón de Ecatepec: systemu przeciwpowodziowych wałów i dróg chroniących przed wzrastającym poziomem wód. Jak czytamy w serwisie Science Alert, mieszkańcy prekolumbijskiego Meksyku wznosili liczne tamy, z których część została początkowo zniszczona przez hiszpańskich konkwistadorów.

Z powodu wielu powodzi, które przetaczały się przez stolicę Meksyku, Albarradón de Ecatepec i inne podobne systemy przeciwpowodziowe zostały zbudowane lub naprawione przez Hiszpanów na początku XVII wieku .

W 2019 roku archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku odkryli w obrębie systemu tunel, który zachował unikalne cechy kultur indiańskich. Konstrukcja mierzy 8,4 m długości i stanowiła tylko niewielką część rozciągającego się na 4 km Albarradón de Ecatepec.

Na ścianach zabytku znajduje się 11 prekolumbijskich symboli. Chociaż na grobli widać elementy typowe dla sztuki narodów indiańskich, specjaliści twierdzą, że jej ogólna architektura wskazuje na wpływy Hiszpanów, którzy odpowiadali za całość projektu, mającego zastąpić system Azteków.

Zabytek miał zostać udostępniony dla zwiedzających, ale wiadomo już, że póki co tak się nie stanie. Archeolodzy z INAH ogłosili właśnie, że z powodu braku funduszy tunel zostanie zasypany do odwołania, aby uchronić go przed uszkodzeniami, grabieżami i aktami wandalizmu. Badacze tłumaczą, że w związku z pandemią koronawirusa instytucja przeniosła środki finansowe na opiekę zdrowotną i dlatego projekt archeologiczny musi zostać przełożony.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)