Nielegalne oprogramowanie warte 850 tys. zł

Nielegalne oprogramowanie warte 850 tys. zł
Źródło zdjęć: © chip.pl

05.12.2011 15:21, aktual.: 05.12.2011 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Policjanci z Zespołów do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komend Powiatowych Policji w Kolnie i Zambrowie oraz funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zabezpieczyli w firmach
w Kolnie i Zambrowie sprzęt i nośniki z nielegalnymi systemami operacyjnymi, pakietami biurowymi oraz programami specjalistycznymi o szacunkowej wartości 850 tys. zł.

W ramach pracy operacyjnej Policjanci ustalili, że firmy w Kolnie i Zambrowie korzystają z nielegalnego, specjalistycznego oprogramowania służącego do prowadzenia działalności gospodarczej. W ubiegły czwartek w trakcie przeszukań informacje te potwierdziły się. Mundurowi zabezpieczyli pięć stacjonarnych komputerów z nielegalnymi kopiami systemów operacyjnych oraz specjalistycznych programów do obróbki graficznej i projektowania. Biegli zweryfikują pochodzenie systemów oraz pozostałych programów, a także oszacują wartość zarekwirowanego oprogramowania oraz wysokość strat finansowych w wyniku naruszenia praw autorskich. Wstępnie wartość strat oszacowano na 85. tys. zł. Jeśli zarzuty potwierdzą się właściciele firm odpowiedzą przed sądem. Za nielegalne korzystanie z programów komputerowych grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Policja przestrzega przed tego typu praktykami. Należy mieć świadomość, że korzystanie z nielegalnego oprogramowania do prowadzenia działalności gospodarczej może spowodować znaczne koszty finansowe dla firmy, które w konsekwencji doprowadzą do jej zamknięcia.

Źródło:
Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku
www.podlaska.policja.gov.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)