Nie żyje prezes Nintendo

Nie żyje prezes Nintendo
Źródło zdjęć: © Official GDC / CC

13.07.2015 06:58, aktual.: 13.07.2015 08:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W minioną sobotę zmarł Satoru Iwata. 55-letni Japończyk od 2002 roku pełnił funkcję prezesa Nintendo. Za jego życia firma przeszła olbrzymie zmiany, zdobywając masową popularność i podbijając rynek za pomocą konsoli Wii.

O śmierci Iwaty poinformowała w nocy z niedzielę na poniedziałek naszego czasu oficjalna strona internetowa Nintendo.


Satoru Iwata dołączył do Nintendo w roku 2000. Zaledwie dwa lata później zaoferowano mu fotel prezesa. Był czwartym w historii szefem japońskiej korporacji i pierwszym, który pochodził spoza założycielskiej rodziny Yamauchi. 



Kiedy Iwata obejmował to stanowisko, pozycja Nintendo nie była najlepsza. Firma, która praktycznie samodzielnie wydobyła rynek gier wideo z wielkiego krachu w latach 80., była w głębokim kryzysie. Konsola GameCube, mimo dobrych parametrów technicznych i udanych gier samego producenta nie wytrzymywała konkurencji z Playstation 2 i pierwszym Xboksem. Potrzebne były zmiany. 



Nowy prezes wiedział o tym i potrafił je wprowadzić. Za jego przewodnictwem Nintendo wyprodukowało szalenie popularną konsolę przenośną Nintendo DS. Dzięki niej firma udowodniła, że jest w stanie ze swoimi grami i produktami trafić do znacznie szerszego grona odbiorców, niż dotychczas przypuszczano.

Przypieczętowała to dwa lata później wydając konsolę Wii. Oryginalny pomysł na sterowanie za pomocą specjalnego, rozpoznającego ruchy gracza pilota sprawił, że nowa platforma stała się hitem również wśród osób, które wcześniej nie były zainteresowane elektroniczną rozrywką.



W ostatnich latach Nintendo znów zaczęło zmagać się z problemami finansowymi, a najnowszej konsoli firmy - Wii U - nie udało się powtórzyć sukcesu poprzedniczki. Iwata zdecydował z tego powodu o zmniejszeniu swojego wynagrodzenia o połowę.



Prezes Nintendo zmarł na raka dróg żółciowych. Miał 55 lat.


_ DG _

Źródło artykułu:WP Tech
Komentarze (22)