Nie tylko dla dorosłych - dzieci też mogą grać w strzelaniny

Kolorowe, zabawne, pozbawione przemocy - tak, takie mogą być też “strzelanki”. Przedstawiamy gry, w które mogą grać najmłodsi.

Nie tylko dla dorosłych - dzieci też mogą grać w strzelaniny
Źródło zdjęć: © EA/WP
Adam Bednarek

“Strzelanki”, czyli gry FPS (strzelaniny z widokiem pierwszoosobowym), kojarzą się wyłącznie z rozrywką dla dorosłych - wojny, przemoc, rozlew krwi, brutalne egzekucje. Za sprawą takich tytułów jak Counter-Strike: Global Offensive dochodzi kolejny problem, jakim jest internetowy hazard - obstawia się wirtualne przedmioty, ale w grę wchodzą prawdziwe pieniądze. Nie oznacza to jednak, że żadna “strzelanka” nie nadaje się dla najmłodszych. Powstało kilka gier, w których przemocy nie ma lub jest bardzo umowna. Dzieciaki mogą strzelać, nie oglądając przy tym rozlewu krwi czy brutalności. Przedstawiamy właśnie takie pozycje.

Plants vs. Zombies & Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2

Seria Plants vs. Zombies doczekała się już kilku odsłon. Dzięki temu w starsze tytuły zagrać można na pececie, PlayStation 3 czy Xboksie 360, a w nowsze także na PlayStation 4 i Xboksie One. Plants vs. Zombies skupia się na konflikcie roślin z zombie. Sama rywalizacja pokazuje luźne, humorystyczne podejście do strzelania. Sterując roślinami, gracz rozbudowuje bazę, by odeprzeć atak “umarlaków”. Gra jest nastawiona przede wszystkim na współpracę, tak by kilku grających razem radziło sobie z falami wrogów. To więc idealna produkcja dla rodzeństwa lub rodziców chcących bawić się razem z pociechami. Plusem jest również oprawa, przypominająca filmowe animacje.

Portal & Portal 2

Cykl Portal to już gry dla nieco starszych graczy - na pudełku znajdziemy informację, że to produkcje dla osób, które ukończyły co najmniej 12 lat. W tym przypadku problemem jest nie występująca przemoc, a poziom trudności. W serii Portal zadaniem gracza jest tworzenie tytułowych portali, za pomocą których pokonywać trzeba przeszkody i omijać wieżyczki strażnicze. Celem jest dotarcie z jednego punktu mapy do drugiego. Nie zawsze jest to jednak proste, często trzeba porządnie pogłówkować, by przejść etap. Seria Portal to dowód na to, że gry FPS to nie tylko bezmyślne strzelanie - tę perspektywę można wykorzystać przy tworzeniu wyjątkowych produkcji logicznych. W przypadku drugiej części dodatkowym atutem jest tryb kooperacji - bawiący się razem gracze muszą ze sobą współpracować. Portal dostępny jest na pececie i Xboksie 360, Portal 2 na PC, PlayStation 3 i Xboksie 360.

No Man’s Sky

No Man’s Sky (PC, PlayStation 4) to tytuł, który wzbudził sporo kontrowersji - głównie dlatego, że twórcy nie spełnili wielu obietnic. Nie zmienia to jednak faktu, że No Man’s Sky i tak jest ciekawą produkcja, w którą zagrać mogą również młodsi gracze. Rozgrywka polega na eksploracji planet - latając statkiem kosmicznym, odkrywamy nowe miejsca w wirtualnym kosmosie. Czasami może dojść do starć, jednak te pozbawione są przemocy. Świadczy o tym zresztą znaczek PEGI - organizacja przyznała, że w No Man’s Sky śmiało grać mogą osoby mające co najmniej siedem lat. Nie zobaczą więc na ekranie ani przemocy, ani gorszących scen. Nie usłyszą też wulgaryzmów.

RIGS

RIGS to tytuł dostępny na PlayStation 4, wymagający do działania gogli do wirtualnej rzeczywistości - PlayStation VR. Jest to także strzelanina, w którą zagrać mogą młodzi gracze. RIGS skupia się na walce mechów, czyli dużych robotów sterowanych przez ludzi. W grze wcielamy się w jednego z pilotów, który bierze udział w starciach. Walka jest szybka, dynamiczna, ale pozbawiona przemocy.

Splatoon

Splatoon to gra, która ukazała się wyłącznie na konsoli Nintendo Wii U. A szkoda, bo to idealny tytuł dla młodszych graczy. Dwie czteroosobowe drużyny rywalizują ze sobą o to, kto jako pierwszy zamaluje większą część mapy. To więc wirtualna wersja paintballa, w przyjemnej dla oka, kolorowej, kreskówkowej oprawie. Zero przemocy, za to bardzo wciągająca rozgrywka.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)