Nawigacja przy pomocy pola magnetycznego Ziemi

Nawigacja przy pomocy pola magnetycznego Ziemi

11.07.2012 11:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Do dokładnego określenia pozycji na powierzchni Ziemi można wykorzystać system nawigacji satelitarnej. Jednak niektóre zwierzęta, takie jak na przykład gołębie, nie muszą wcale wystrzeliwać satelitów by wiedzieć doskonale gdzie aktualnie się znajdują. Badacze z fińskiego Uniwersytetu w Oulu postanowili wykorzystać tę samą zasadę i stworzyć system nawigacji oparty na polu magnetycznym Ziemi.

Według tego co twierdzi IndoorAtlas, firma założona przez naukowców by wprowadzić system na rynek, nawigacja przy pomocy pola magnetycznego może poszczycić się dokładnością na poziomie 0,1 do 2 metrów. Jedyne czego potrzeba to czujniki w telefonie oraz odpowiednia aplikacja. Finowie doszli do wniosku, że ich rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku nawigacji wewnątrz budynków ponieważ każda ściana modyfikuje w pewien sposób pole magnetyczne, a magnetometr wbudowany w telefon może odebrać subtelne zmiany pola magnetycznego.

Tak się akurat składa, że prawie każdy smartfon ma dziś wbudowany magnetometr, dlatego można go wykorzystać do stworzenia bardzo dokładnej mapy pomieszczeń. Wystarczy skorzystać z aplikacji przygotowanych przez naukowców. Pierwszym krokiem jest narysowanie planu pomieszczenia i wgranie go do aplikacji. Później wystarczy już tylko przejść się po danym terenie by zebrać dane dotyczące pola magnetycznego a pozostali użytkownicy będą już mogli nawigować na przykład po centrum handlowym.

Fiński pomysł na nawigację w zamkniętych przestrzeniach jest wyjątkowo prosty –. nie wymaga dodatkowej infrastruktury w na przykład postaci Acces Pointów WiFi, a dodatkowo może być wykorzystywana praktycznie w każdych okolicznościach. Pod ziemią, w dużych halach fabrycznych, na lotniskach czy w szpitalach.

Ma tylko jedną wadę –. pole magnetyczne Ziemi cały czas się zmienia, choć bardzo powoli. Mapy pomieszczeń stworzone dziś z dokładnością do 10 centymetrów, za pięć lat mogą nie być już tak dokładne.

*Polub nas na Facebooku: *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)