Nawet pół miliona internautów mogło paść ofiarą cyberprzestępców

Nawet pół miliona internautów mogło paść ofiarą cyberprzestępców

Nawet pół miliona internautów mogło paść ofiarą cyberprzestępców
Źródło zdjęć: © policja.pl
17.02.2009 01:09, aktualizacja: 17.02.2009 01:33

Nawet pół miliona internautów na całym świecie otrzymało email z groźnym oprogramowaniem szpiegującym. Wiadomości zawierały załącznik w postaci pliku ze zdjęciem...

Nawet pół miliona internautów na całym świecie otrzymało email z groźnym oprogramowaniem szpiegującym. Wiadomości zawierały załącznik w postaci pliku ze zdjęciem oraz treść zachęcającą do jego otwarcia.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ustalili, że ktoś na jednym z portali internetowych założył 20 fikcyjnych kont i za ich pośrednictwem rozsyłał wiadomości z dołączonym szkodliwym oprogramowaniem. Wiadomości zawierały załącznik oraz podstępną treść zachęcającą do jego otwarcia: _ "Cześć, wydaje mi się, że chyba mam twoje stare zdjęcie. Czy to ty?" _. Gdy nieświadomy adresat otworzył plik, w jego komputerze automatycznie instalowało się szkodliwe oprogramowanie. Umożliwiało ono przejęcie kontroli nad jego maszyną oraz kradzież prywatnych danych takich jak loginy, hasła, kody PIN itp. Policjanci ustalili, że komputery, z których rozsyłano niechciane wiadomości znajdowały się w Rzeszowie i Wasilkowie. Przy współpracy z policjantami z Rzeszowa funkcjonariusze przeszukali kilka mieszkań, do których prowadził trop. Łącznie zabezpieczono 6 komputerów, 8 dysków twardych oraz kilkadziesiąt płyt z nielegalnym oprogramowaniem.

Trwają ustalenia, czy właściciele zabezpieczonego sprzętu brali udział w tym procederze, czy byli tylko pośrednio wykorzystani przez cyberprzestępców. Policja radzi, aby nie ulegać pokusie i z ciekawości nie otwierać podejrzanej poczty email, a zwłaszcza tej, której nadawca jest nam nieznany. Klikanie na zawarte w niej linki oraz otwieranie załączników może grozić niebezpieczeństwem infekcji. Groźne oprogramowanie może przyczynić się do kradzieży naszych poufnych danych w wyniku czego ucierpieć mogą nasze finanse, a nawet kontakty towarzyskie.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci i pobierz oprogramowanie:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)