Trwa ładowanie...
ycipk-33p2uw

Nawet mała podwyżka płacy minimalnej ma wiele korzyści zdrowotnych dla społeczeństwa

Nowe badanie dowiodło, że podniesienie minimalnej płacy godzinowej nawet o jednego dolara, wiąże się ze spadkiem liczby samobójstw o 3,5-6 proc. Odkrycie to jest kolejnym dowodem, że wyższa płaca minimalna ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polityka społeczna to ważne narzędzie wpływające na zdrowie obywateli.
Polityka społeczna to ważne narzędzie wpływające na zdrowie obywateli. (Fotolia)
ycipk-33p2uw

Żeby dowiedzieć się, co dzieje się, kiedy płaci się ludziom jednego dolara więcej za godzinę, badacze z Uniwersytetu Emory'ego przeanalizowali dane zebrane z 26 lat – od 1990 roku do 2016. Swoją uwagę skoncentrowali na ludziach, którzy mieli średnie lub niższe wykształcenie, byli w wieku 18-64 lata i mieszkali na terenie USA.

Wyniki analizy oprócz pokazania relacji płacy minimalnej i współczynnika samobójstw, pokazały, że korzyści wynikające ze wzrostu płacy były najbardziej widoczne w momencie wysokiego ogólnokrajowego bezrobocia.

Czytaj też: Chcą płacić ludziom 7 tys. zł, żeby móc ich ciągle obserwować

ycipk-33p2uw

Inne badania to potwierdzają

Badacze odkryli również, że najbogatsze 20 proc. obywateli Stanów Zjednoczonych doświadczyło wzrostu średniej długości życia w tym samym okresie, w którym najbiedniejsze 20 proc. doświadczyło spadku. Naukowcy sugerują, że polityka społeczna ukierunkowana w stronę tych "dolnych" 20 proc., może mieć pozytywny efekt na oczekiwaną długość życia.

Wnioski te potwierdzają wcześniejsze badania – jedno z kwietnia 2019 r., w którym odkryto, że zarówno 10 proc. wzrost płacy minimalnej, jak i ulga podatkowa dla najbiedniejszych, mogłyby zapobiec 1230 samobójstwom rocznie. Drugie, tak jak najnowsze badanie, zajmowało się skutkom podwyższenia płacy minimalnej o dolara, biorąc pod uwagę okres 10 lat, i także stwierdziło spadek liczby samobójstw. Jeszcze inne wykazało, że takie podwyższenie minimalnej płacy godzinowej, związane było ze zmniejszeniem się liczby zgonów z powodu chorób serca o 6 osób na 100 tys. mieszkańców rocznie.

ycipk-33p2uw

Czytaj też: "Bajki" o zarobkach programistów? Sprawdzamy, jak faktycznie wyglądają dziś perspektywy w branży

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-33p2uw

ycipk-33p2uw
ycipk-33p2uw