Naukowcy: tanie skanery sprawdzą autentyczność dokumentów

Naukowcy: tanie skanery sprawdzą autentyczność dokumentów

Naukowcy: tanie skanery sprawdzą autentyczność dokumentów
11.03.2009 20:00, aktualizacja: 12.03.2009 09:40

Naukowcy z Princeton University oraz University College London opracowali metodę pozwalającą na sprawdzenie autentyczności dokumentów za pomocą nawet średniej klasy skanera znajdującego się w firmie czy domu. Do przeprowadzenia weryfikacji niezbędny jest jedynie odpowiedni program.

Naukowcy z Princeton University oraz University College London opracowali metodę pozwalającą na identyfikację poszczególnych kartek papieru nawet wtedy, gdy nie zostały one zadrukowane żadnym tekstem.

Rozwiązanie zaproponowane przez badaczy opiera się na tym, iż każda kartka papieru zbudowana jest z mikrowłókienek rozmieszczonych w charakterystyczny sposób ( stają się one widoczne gdy spojrzymy na czystą stronę "pod światło" ). Obraz ten zeskanowany i wprowadzony do komputera za pomocą specjalnego programu może służyć jako swoisty "odcisk palca" dla wielu dokumentów. Ułożenie to jest bowiem unikalne i niemal niemożliwe jest znalezienie dwóch takich samych kartek papieru. Jedynym wymogiem jest użycie odpowiedniego skanera - o minimalnej rozdzielczości 1200dpi.

Co więcej, naukowcy są zdania że metoda ta może zostać zastosowana również w stosunku do kartek zniszczonych czy zamoczonych. Cały proces nieco się komplikuje i niezbędne jest użycie oprogramowania do korekty błędów. Jednak potwierdzenie tożsamości dokumentu nadal nie powinno stanowić większego problemu.

Opracowana metoda, zdaniem badaczy, może być wykorzystana jako świetny sposób na weryfikację autentyczności pieniędzy, biletów, dzieł sztuki czy listów przewozowych. W tym ostatnim przypadku dokument byłby skanowany przed odprawą celną, a następnie po dotarciu towaru na miejsce. Urzędnicy mogliby się w bardzo łatwy sposób upewnić się czy formularze nie zostały podrobione.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)