Naukowcy odkryli drewno, które jest twarde jak stal. Nie przepuści pocisku

Naukowcy odkryli drewno, które jest twarde jak stal. Nie przepuści pocisku09.02.2018 15:56
Naukowcy odkryli drewno, które jest twarde jak stal. Nie przepuści pocisku
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | DPA

Dotychczas drewno kojarzyliśmy z materiałem wytrzymałym, ale mało odpornym na mechaniczne uszkodzenia. Wystarczy piła lub siekiera i podzielimy je na kawałki. W przypadku rodzaju drewna odkrytego przez naukowców, może nie być tak łatwo.

Takie twarde drewno powstaje przez modyfikację porowatej struktury naturalnego drewna, za pomocą kąpieli w odpowiednich chemikaliach i użyciu gorącej prasy. Składa się ono z komórek trzech substancji: 50 proc. celulozy, 20 proc ligniny a reszta to hemiceluloza.

Drewno gotowano w roztworze wodorotlenku sodu i siarczynu sodu przez siedem godzin. Do tego momentu celulozę pozostawiono nienaruszoną, ale usunięto otaczającą je ligninę tworząc więcej wolnej przestrzeni. Następnie drewno ściśnięto na jedną dobę w temperaturze 100 stopni Celsjusza, pod naciskiem pięciu megapaskali. Miało to na celu ściśniecie nanowłókien, dopóki komórki nie zostaną połączone.

W rezultacie otrzymano drewniane płyty o jednej piątej pierwotnej grubości, i o 11,5 raza wytrzymalsze. W ten sposób materiał osiąga wytrzymałość porównywalną do stali. Naukowcy przetestowali jego twardość w ten sam sposób, jaki testują pojazdy wojskowe - strzelając z działka pneumatycznego z odległości 30 metrów.

Przez zwykły rodzaj drewna pociski przebiją się z łatwością. W tym twardym, gęstszym drewnie utknął. Pod silniejszym ostrzałem niestety drewno nie wytrzymało. Mimo to materiał może zostać wykorzystany do zastąpienia stali w budownictwie czy produkcji pojazdów. Badania opublikowano w czasopiśmie Nature.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)