Naukowcy odkryli drewno, które jest twarde jak stal. Nie przepuści pocisku

Naukowcy odkryli drewno, które jest twarde jak stal. Nie przepuści pocisku

Naukowcy odkryli drewno, które jest twarde jak stal. Nie przepuści pocisku
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | DPA
Arkadiusz Stando
09.02.2018 15:56, aktualizacja: 06.03.2018 09:29

Dotychczas drewno kojarzyliśmy z materiałem wytrzymałym, ale mało odpornym na mechaniczne uszkodzenia. Wystarczy piła lub siekiera i podzielimy je na kawałki. W przypadku rodzaju drewna odkrytego przez naukowców, może nie być tak łatwo.

Takie twarde drewno powstaje przez modyfikację porowatej struktury naturalnego drewna, za pomocą kąpieli w odpowiednich chemikaliach i użyciu gorącej prasy. Składa się ono z komórek trzech substancji: 50 proc. celulozy, 20 proc ligniny a reszta to hemiceluloza.

Drewno gotowano w roztworze wodorotlenku sodu i siarczynu sodu przez siedem godzin. Do tego momentu celulozę pozostawiono nienaruszoną, ale usunięto otaczającą je ligninę tworząc więcej wolnej przestrzeni. Następnie drewno ściśnięto na jedną dobę w temperaturze 100 stopni Celsjusza, pod naciskiem pięciu megapaskali. Miało to na celu ściśniecie nanowłókien, dopóki komórki nie zostaną połączone.

W rezultacie otrzymano drewniane płyty o jednej piątej pierwotnej grubości, i o 11,5 raza wytrzymalsze. W ten sposób materiał osiąga wytrzymałość porównywalną do stali. Naukowcy przetestowali jego twardość w ten sam sposób, jaki testują pojazdy wojskowe - strzelając z działka pneumatycznego z odległości 30 metrów.

Przez zwykły rodzaj drewna pociski przebiją się z łatwością. W tym twardym, gęstszym drewnie utknął. Pod silniejszym ostrzałem niestety drewno nie wytrzymało. Mimo to materiał może zostać wykorzystany do zastąpienia stali w budownictwie czy produkcji pojazdów. Badania opublikowano w czasopiśmie Nature.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)