NATO potwierdza: myśliwce F-16 i MiG-21 przechwyciły rosyjskie bombowce

NATO potwierdza: myśliwce F‑16 i MiG‑21 przechwyciły rosyjskie bombowce

Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie bombowce
Myśliwce NATO przechwyciły rosyjskie bombowce
Źródło zdjęć: © YouTube
13.02.2021 13:31

Dowództwo Operacji Lotniczych NATO poinformowało o dwóch przechwyceniach grup rosyjskich bombowców przez myśliwce F-16 i MiG-21 należące do Sojuszu. Do incydentów za pośrednictwem Twittera odniosło się Rosyjskie Ministerstwo Obrony.

Dowództwo Operacji Lotniczych NATO potwierdziło, że w ostatnich dniach doszło do dwóch przechwyceń rosyjskich bombowców przez samoloty należące do Sojuszu. Pierwszy incydent miał miejsce 9 lutego nad Morzem Barentsa. Jak przekazano w komunikacie, decyzję o poderwaniu norweskich F-16 podjęto w momencie, gdy do granicy kraju zaczęły zbliżać się dwa rosyjskie bombowce Tu-160.

Rosyjskie maszyny nie utrzymywały łączności z kontrolą ruchu lotniczego, miały również wyłączone transpondery i nie przedstawiły wcześniej planu lotu, co wiązało się z ryzykiem dla cywilnego ruchu lotniczego.

Do kolejnego spotkania rosyjskich bombowców z samolotami NATO doszło dzień później nad Morzem Czarnym. Jak wynika z komunikatu Sojuszu, tym razem doszło do przechwycenia maszyn Tu-22M3.

Rosyjskie bombowce po raz kolejny miały wyłączone transpondery, co stanowiło spore zagrożenie dla samolotów cywilnych, które nie znały pozycji ani wysokości obcych maszyn w powietrzu. NATO poinformowało także, że kontrola lotu nie mogła nawiązać kontaktu radiowego z pilotami Tu-22M3. Bombowce nie miały też wcześniej przygotowanych planów lotu.

Do rosyjskich maszyn poderwano rumuńskie MiG-i 21 oraz tureckie F-16. W pełnej gotowości pozostawały z kolei należące do Bułgarskich Sił Powietrznych MiGi-29. Samoloty obserwowały ruchy bombowców do momentu opuszczenia zagrożonego obszaru, następnie wróciły do swoich baz.

Rosja komentuje

Rosyjskie Ministerstwo Obrony odniosło się do powyższych przelotów publikując krótkie nagrania na Twitterze. Możecie zobaczyć je poniżej.

Rosjanie przekazali, że powyższe loty były działaniami planowanymi i rutynowymi. - Zostały wykonane nad neutralnym obszarem w pobliżu wybrzeży Norwegii, Grenlandii i państw nad Morzem Czarnym - zaznaczył resort.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (159)