Nastolatek wynalazcą niezwykłej ładowarki

Nastolatek wynalazcą niezwykłej ładowarki

Nastolatek wynalazcą niezwykłej ładowarki
Źródło zdjęć: © heise-online.pl
01.04.2009 10:44

Jak kilka dni temu poinformowała ukraińska "Komsomolskaja Prawda" szesnastolatek z Zaporoża na Ukrainie wynalazł ładowarkę, która, czerpiąc energię z rosnącego drzewa, wytwarza napięcie czterokrotnie wyższe niż w zwykłym gniazdku.

Urządzenie mieści się w dłoni i przypomina bardziej dziecięcą konstrukcję z klocków lego niż prawdziwą ładowarkę. Nowość zdążyła już zdobyć pierwsze miejsce w ukraińskim konkursie młodych wynalazców i racjonalizatorów, w jury którego zasiadali profesorowie z wyższych uczelni.

Obraz
© Przykład ładowarki słonecznej

Młody konstruktor nazywa swoje urządzenie obrożą. Gadżet wytwarza napięcie około 900 V. Wbudowany konwerter napięcia przetwarza "drewniane" 900 woltów na 220. Urządzenie może się przydać podczas wycieczki za miasto, podczas której można naładować w ciągu 4 godzin telefon komórkowy lub podsłuchać muzyki za sprawą podłączonego doń odtwarzacza czy radia. Jak podał ukraiński dziennik, ilość wytwarzanej energii nie zależy od gatunku i wieku drzewa. Obrożę wystarczy tylko owinąć wokół pnia, poczekać pół godziny i podłączyć do wbudowanego gniazdka dowolny odbiornik energii elektrycznej.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (194)