Następna generacja chipsetów Intela bez USB 3.0?

Następna generacja chipsetów Intela bez USB 3.0?

Następna generacja chipsetów Intela bez USB 3.0?
26.02.2010 15:16, aktualizacja: 26.02.2010 15:30

Optymiści spodziewali się, że już chipsety Intela z rodziny Ibex Peak będą wyposażone w kontroler USB 3.0, tymczasem według nieoficjalnych informacji wynika, że nie nastąpi to tak szybko.

Otóż tajwański serwis Digitimes donosi, że również oczekiwani na początku 201. roku następcy chipsetu Ibex Peak o nazwie Cougar Point będą pozbawieni wbudowanego kontrolera xHCI. Taka sytuacja z pewnością znacząco opóźni szybką adaptację technologii USB 3.0, której rozwojowi przewodził sam Intel, a wdrożenie nowej generacji szeregowego interfejsu zapowiedziano już w 2007 roku. Zresztą także tryb Highspeed specyfikacji USB 2.0 zyskał szerszą popularność dopiero wtedy, gdy niezbędne dlań kontrolery USB EHCI włączono do standardowych chipsetów dla desktopowych i notebookowych płyt głównych.

Obraz
© (fot. Intel)

Jako źródło informacji o braku kontrolera xHCI w układach Cougar Point tajwański Digitimes podaje bliżej nieokreślonego producenta płyt głównych. Ale są i inne poszlaki: Intel zazwyczaj na długo przed oficjalną premierą nowych chipsetów przekazuje stosowne informacje programistom Linuksa. Właśnie dlatego w przypadku jednostek Cougar Point, które przypuszczalnie będą się ukazywać w ramach serii 6 (np. jako P65. H65 czy Q67), znamy już identyfikatory PCI dla włączanych funkcji, a więc na przykład dla trybów pracy IDE, AHCI i RAID kontrolerów SATA, jak również dla kontrolera SMBus czy silnika Management Engine. W repozytorium identyfikatorów PCI nie znajdziemy za to wpisu identyfikującego kontroler xHCI układów Cougar Point. Zresztą nie figuruje tam również najpopularniejszy obecnie chip kontrolera zgodny z PCI-E 2.0 i USB 3.0, mianowicie NEC µPD720200, którego identyfikator Device ID to 0x0194 (NEC
Electronics ma identyfikator PCI Vendor ID o numerze 0x1033 ).
h Miejmy nadzieję, że do 2011 roku Intel zdoła przynajmniej zapewnić chipom Cougar Point pełną zgodność z PCI Express 2.0. Aktualne chipsety Ibex Peak – P55, H55, H57, Q57, PM55, HM57, QM57 i inne – obsługują wprawdzie protokół PCI-E 2.0, ale osiągają co najwyżej możliwą już nawet przy pierwszej generacji PCI Express prędkość transferu wewnętrznego (2,5 GT/s). Wspomniany układ firmy NEC nie za bardzo sobie z tym radzi; w każdym razie transfery USB SuperSpeed są tu znacznie wyższe, gdy adapter jest w stanie używać PCI Express 2.0 z szybkością 5 GT/s. Zdaniem Digitimes jednostki Cougar Point będą jednak obsługiwały SATA 6G – podobnie jak chipset AMD 890GX, który ma być wkrótce zaprezentowany na targach CeBIT 2010.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)