NASA zarejestrowała niezwykły "taniec" księżyców Neptuna [Wideo]

NASA zarejestrowała niezwykły "taniec" księżyców Neptuna [Wideo]

NASA zarejestrowała niezwykły "taniec" księżyców Neptuna [Wideo]
Źródło zdjęć: © Youtube.com
18.11.2019 07:35

Nowe badania przeprowadzone przez NASA pozwoliły na dokonanie niezwykłego odkrycia. Dwa księżyce Neptuna poruszają się po niecodziennych orbitach, mijając się niczym w tańcu.

Eksperci NASA od dynamiki orbity nazywają to "tańcem unikania". Wykonywany jest on przez dwa niewielkie księżyce Neptuna - Naiad i Thalassę, które krążą wokół planety mijając się zaledwie o 1850 km. Ich orbity wyglądają na idealnie zsynchronizowane, dzięki czemu nigdy nie zbliżą się do siebie bardziej.

Naiad porusza się szybciej, a jego orbita jest nieco pochylona. Pełne okrążenie Neptuna zajmuje mu 7 godzin, podczas gdy okrążenie planety przez Thalassę zajmuje 7,5 godziny. W tym czasie obserwując Naiada z perspektywy Thalassy można zaobserwować niezwykle zjawisko.

- Obserwator siedzący na Thalassie widziałby Naiada na orbicie, która zmienia się w zygzakowaty wzór, mijając sąsiadujący księżyc dwa razy z góry, a następnie dwa razy z dołu - podaje NASA. I chociaż "taniec" wygląda na niezwykle dynamiczny, to naukowcy twierdzą, że proces jest bardzo przewidywalny.

- Ten powtarzający się wzorzec nazywamy rezonansem - powiedziała Marina Brozović, ekspert ds. dynamiki Układu Słonecznego i główna autorka badań opublikowanych 13 listopada w Icarusie. - Istnieje wiele różnych rodzajów "tańców", którymi mogą podążać planety, księżyce i planetoidy, ale tego nigdy wcześniej nie widziano. - dodaje. Wizualizację badania możecie obejrzeć na poniższym wideo:

Dalekie od przyciągania Słońca gigantyczne planety zewnętrze są jedynym źródłem grawitacji w tej części Układu Słonecznego i przyciągają do siebie niecodzienne obiekty. Neptun ma 14 potwierdzonych księżyców, a największy z nich - Neso - znajduje się 74 mln km od planety, a pełne jej okrążenie zajmuje mu 27 lat.

Naiad i Thalassa są małe - mają zaledwie po 100 km średnicy. Są to dwa z siedmiu wewnętrznych księżyców Neptuna, których orbity zostały zakłócone po "schwytaniu" przez planetę Trytona - jednego z największych swoich satelitów.

- Podejrzewamy, że Naiad został wyrzucony na swoją przechyloną orbitę w wyniku wcześniejszej interakcji z jednym z innych wewnętrznych księżyców Neptuna - powiedziała Brozović. - Dopiero później, po ustaleniu nachylenia orbity, Naiad mógł osiąść w tym niezwykłym rezonansie z Thalassą.

Brozović i jej koledzy odkryli niezwykły wzór orbit za pomocą analizy wykonanej przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Jest to pierwsza część badań wewnętrznych księżyców Neptuna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)