NASA: Właśnie trwa kosmiczny spacer. Obejrzyj relację

NASA: Właśnie trwa kosmiczny spacer. Obejrzyj relację

NASA: Właśnie trwa kosmiczny spacer. Obejrzyj relację
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Modzelewska
01.07.2020 16:34, aktualizacja: 01.07.2020 16:46

Chris Cassidy i Robert Behnken opuścili pokład ISS by odbyć kosmiczny spacer. Astronauci NASA podejmą próbę wymiany akumulatorów, co pomoże zwiększyć efektywność pracy stacji. Jest to 229 kosmiczny spacer, wspierający modernizację ISS.

Astronauci NASA muszą usunąć sześć przestarzałych akumulatorów niklowo-wodorowych i zastąpić je trzema nowymi akumulatorami litowo-jonowymi oraz płytkami i adapterami, które uzupełniają obwód zasilania nowych baterii.

NASA: Kosmiczny spacer

Kosmiczny spacer rozpoczął się około 7:35 czasu wschodniego. Potrwa od sześciu do siedmiu godzin. Cały jego przebieg jest relacjonowany na żywo w telewizji NASA i na stronie internetowej agencji.

Wcześniejszy spacer kosmiczny, w którym uczestniczyli Cassidy i Behnken, odbył się 26 czerwca. W jego trakcie astronauci wykonali prace przygotowawcze i niektóre z zadań pierwotnie zaplanowanych na dzisiaj. Obecnie mężczyźni pracują nad usunięciem szóstej baterii niklowo-wodorowej i instalacją jeszcze jednej baterii litowo-jonowej, płytki i adaptera.

NASA modernizuje ISS

Inne zadania zaplanowane na dzisiaj obejmują poluzowanie śrub na akumulatorach niklowo-wodorowych, które zostaną wymienione podczas kolejnych spacerów kosmicznych. Jest to element działań zmierzających do modernizacji Integrated Truss Structure, czyli kratownicy będącej bazą dla baterii słonecznych, radiatorów czy aparatury komunikacyjnej Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Cassidy i Behnken poprowadzą również kable zasilające i eternitowe w ramach przygotowań do instalacji nowego, zewnętrznego systemu komunikacji bezprzewodowej z ulepszoną kamerą HD. Kable zwiększą również zasięg kamer, wykorzystywanych w przyszłych, kosmicznych spacerach.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)