NASA szykuje się do lądowania na asteroidzie Bennu. Pierwsze próby udane

NASA szykuje się do lądowania na asteroidzie Bennu. Pierwsze próby udane

NASA szykuje się do lądowania na asteroidzie Bennu. Pierwsze próby udane
Źródło zdjęć: © Shutterstock
27.04.2020 13:25

To pierwsza tego typu misja NASA - Sonda OSIRIS-REx wyląduje na asteroidzie Bennu, by pobrać z niej próbki, a następnie ma bezpiecznie z nimi powrócić na Ziemię. Mimo pandemii COVID-19, trwają próby sondy.

Sonda OSIRIS-REx jest pierwszym statkiem NASA, którego celem będzie bezpieczne wylądowanie na asteroidzie w celu pobrania próbek, a następnie powrót na Ziemię. Za cel misji została obrana Bennu - asteroida klasy C, należąca do grupy Apollo, czyli obiektów krążących najbliżej naszej planety.

Naukowcy od lat obserwują asteroidę Bennu, a część z nich uważa, że obiekt może stanowić zagrożenie dla Ziemi. Nic dziwnego, że badacze chcą dowiedzieć się o niej jak najwięcej. Statek OSIRIS-REx krąży na wysokości 1 km od powierzchni asteroidy, co jest rekordowo niskim wynikiem, a 14 kwietna zespół misji wykonał testowe zbliżenie do miejsca przyszłego lądowania sondy.

25 sierpnia ma dojść do lądowania w miejscu nazwanym Nightingale. OSIRIS-REx będzie potrzebował tylko chwili, by pobrać próbki skalne po czym rozpocznie powrotną podróż na Ziemię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to OSIRIS-REx przekaże próbki badaczom już w 2023 roku.

Po czterech godzinach na wysokości 125 m sonda wykonała kilka testowych manewrów. Następnie zniżyła się na rekordową wysokość 75 m, po czym wróciła na niską orbitę asteroidy. Poza testami silników i ramienia pobierającego próbki TAGSAM (Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism), sonda wykonała również zdjęcia, które posłużą do dalszych analiz powierzchni asteroidy.

Udało się również przetestować działanie autonomicznego systemu śledzenia obiektów, z pomocą którego statek ocenia swoją pozycję względem asteroidy. Kolejną próbę zespół NASA planuje przeprowadzić 23 czerwca. Będzie to ostatni test, w trakcie którego OSIRIS-REx zniży się na wysokość 25 m.

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 wstrzymała lub opóźniła wiele projektów NASA, jednak część z nich przebiega bez zarzutów, dzięki temu, że badacze mogą pracować nad nimi zdalnie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)