Trwa ładowanie...
d24k6v9

NASA: Sonda Juno zbliżyła się do Jowisza. Takie zdjęcia widzimy pierwszy raz

Sonda Juno wysłana przez NASA w 2011 dostarczyła Agencji Kosmicznej kolejne niesamowite zdjęcia największej planety Układu Słonecznego. Takich zdjęć Jowisza jeszcze nie było.
Share
Sonda Juno dostarczyła badaczom nowych danych
Sonda Juno dostarczyła badaczom nowych danychŹródło: NASA
d24k6v9

Wiele wirujących chmur w dynamicznym Pasie Północnym Jowisza zostało uchwyconych na najnowszych zdjęciach, które przesłała sonda Juno. NASA zwraca uwagę na pojawiające się jasnobiały chmury i burzę zwaną "białym owalem".

Kolory na zdjęciu zostały wzmocnione, by lepiej pokazać zjawiska panujące na Jowiszu. Sama fotografia została zrobiona przez Juno 29 października 2018 roku, gdy statek wykonał swój 16. przelot w bardzo bliskiej odległości od Jowisza. W czasie przelotu sonda znajdowała się zaledwie 7000 km od wierzchołków chmur planetarnych.

NASA: Sonda Juno zbliżyła się do Jowisza. Takie zdjęcia widzimy pierwszy raz NASA
NASA: Sonda Juno zbliżyła się do Jowisza. Takie zdjęcia widzimy pierwszy razŹródło: NASA

Więcej zdjęć Jowisza znajdziecie na stronie misji Juno.

d24k6v9

Juno jest sondą kosmiczną NASA krążącą wokół planety Jowisz, wystrzeloną 5 sierpnia 2011 roku. Na orbitę Jowisza weszła 5 lipca 2016 roku i od tego czasu zbiera dane na temat gazowego giganta.

Zobacz też: "Życie" na Jowiszu. Uchwycił je przypadkiem amator

Misją Juno jest pomiar składu Jowisza, pola grawitacyjnego, pola magnetycznego i magnetosfery polarnej. Sonda spróbuje pozostać również dane, które pozwolą naukowcom zrozumieć, jak powstał Jowisz. W tym celu postara się zebrać dane na temat jądra planety, rozkładu masy czy ilości wody w atmosferze.

d24k6v9

Juno to drugi statek, który okrąża Jowisza. Pierwszym był Galileo działający w latach 1995 i 2003. Juno jest pierwszą sondą krążącą wokół planety zewnętrznej Układu Słonczego, która jest zasilana podobnie do satelitów krążących wokół Ziemi - w tym celu wykorzystuje energię słoneczną.

d24k6v9

Podziel się opinią

Share
d24k6v9
d24k6v9
Więcej tematów