NASA pokazała niezwykły trening astronautów. To przygotowania do misji Artemis

NASA pokazała niezwykły trening astronautów. To przygotowania do misji Artemis

Trening astronautów w ramach misji Artemis
Trening astronautów w ramach misji Artemis
Źródło zdjęć: © NASA
25.09.2020 09:15

Inżynierowie NASA pomagają przygotować się astronautom do nadchodzącej misji Artemis, w ramach której powrócą na Księżyc. Aby przygotować się do spaceru po Srebrnym Globie, muszą najpierw poćwiczyć… pod wodą.

W ramach serii testów przeprowadzanych w Neutral Buoyancy Lab (NBL) w Johnson, astronauci wypróbowują nowy skafander kosmiczny w ekstremalnych warunkach. Testy przeprowadzane są pod wodą w towarzystwie inżynierów, którzy ubrani w skafandry do nurkowania nadzorują ćwiczenia. Wszystko to ma na celu opracowanie metod działania na Księżycu, gdy astronauci wylądują na jego powierzchni w ramach misji Artemis

- Te testy pomogą określić, który sprzęt najlepiej sprawdzi się na Księżycu i jakie narzędzia najlepiej pomogą astronautom wykonać czekające na nich zadania - wyjaśnia Daren Welsh, kierownik testów aktywności dla misji Artemis. - Jednocześnie astronauci będą lepiej przygotowani do spacerów księżycowych, co pomoże lepiej określić niektóre cele misji. 

W ramach ćwiczeń astronauci wykonują różne zadania, które mają symulować m.in. pobieranie próbek, badanie księżycowego lądownika czy osadzenie amerykańskiej flagi. Zespół musi przepracować wiele podstawowych technik, jak chociażby sposób bezpiecznego wchodzenia i schodzenia po drabinie czy bezpieczne chodzenie po "powierzchni Księżyca". 

Jest to o tyle istotne, że warunki w czasie misji Artemis będą inne niż te w czasach Apollo - zmiany dotyczą nie tylko sprzętu i wyposażenia astronautów, ale również miejsca lądowania. Dodatkowo będzie to pierwsza misja księżycowa, w której udział weźmie kobieta. Testy pomogą określić również, jak długo powinny trwać spacery księżycowe oraz jak daleko będzie podróżować załoga poza lądownik. 

Trening astronautów w ramach misji Artemis
Trening astronautów w ramach misji Artemis© NASA

- Możemy ocenić narzędzia w laboratorium lub na placu skalnym, ale można się wiele nauczyć, zakładając kombinezon ciśnieniowy i pracując w ramach ograniczeń związanych z jego mobilnością - powiedział Welsh. - Chcemy zapewnić astronautom jak największe bezpieczeństwo. - dodał. 

Oprócz testów w NBL zespół testuje sprzęt w laboratorium i na skalnym terenie testowym, który symuluje ogólne cechy terenu na powierzchni Księżyca. Ten wysiłek już przynosi zespołowi korzyści, ponieważ coraz lepiej poznaje on koncepcje eksploatacji powierzchni Księżyca. 

Trening astronautów w ramach misji Artemis
Trening astronautów w ramach misji Artemis© NASA

Dzięki programowi Artemis pierwsza kobieta i kolejny mężczyzna wyląduje na powierzchni Księżyca w 2024 roku. Nowa technologia pozwoli na eksplorację Srebrnego Globu w stopniu większym niż kiedykolwiek. Będzie to również ważny krok, który przygotuje NASA do podróży na Marsa.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)