NASA ma nowy plan na walkę z asteroidami. W grę wchodzi broń jądrowa

NASA ma nowy plan na walkę z asteroidami. W grę wchodzi broń jądrowa
Źródło zdjęć: © iStock.com | sdecoret
Arkadiusz Stando

21.06.2018 12:40, aktual.: 21.06.2018 13:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przestrzeń kosmiczna jest w większości pusta, ale nie brakuje w niej niespodzianek. Od czasu do czasu pojawia się zagrożenie uderzeniem asteroidy. Czasami niewielkie obiekty uderzają w naszą atmosferę nawet niewykryte. NASA szuka planu awaryjnego, na wypadek prawdziwego zagrożenia.

Kilka miesięcy temu pojawiły się informacje o projekcie uratowania świata przed ogromną asteroidą Bennu. Według wyliczeń naukowców z NASA, za 100 lat istnieje realna szansa na zderzenie tej asteroidy z Ziemią. Opracowano kilka możliwości powstrzymania asteroidy w misji o kryptonimie NASA HAMMER. Nie wiadomo jednak, czy projekty będą rzeczywiście realizowane. Chwilę po oświadczeniu NASA, rosyjscy naukowcy informowali o prowadzeniu podobnych eksperymentów.

Tymczasem dzisiejszego poranka NASA wydała nowe oświadczenie. Zaproponowano nowy plan wykrywania i postępowania z obiektami NEO (near earth objects). Jedna z możliwości obejmuje wykorzystywanie broni jądrowej. Najpierw jednak naukowcy skupią się na poprawieniu zdolności wykrywania obiektów NEO.

Zdarza się, tak jak w przypadku Czelabińska, czy rozbitej niedawno nad Oceanem Indyjskim niewielkiej planetoidy, że obiekty zostają zauważone dopiero chwilę przed uderzeniem. Meteoryt Czelabiński wywołał zbyt duże szkody, aby można było nie zareagować. Dlatego też NASA zapowiada pięć kroków do zwiększenia możliwości wykrywania NEO:

  • Zwiększenie możliwości wykrywania, śledzenia i opisywania NEO
  • Ulepszenie prognozowania modelowania NEO oraz integracja informacji
  • Opracowanie nowych technologii do zmiany kursu i niszczenia NEO
  • Wzmocnienie współpracy międzynarodowej w zakresie wykrywania NEO
  • Ustalenie procedur awaryjnych i protokołów działania w przypadku wykrycia zagrożenia

Aktualnie zaproponowane rozwiązania w kierunku walki z zagrażającymi Ziemi obiektami NEO obejmują praktycznie te same metody, co w przypadku NASA HAMMER. Wśród nich znalazły się broń jądrowa, broń kinetyczna oraz ciągniki grawitacyjne.

Obraz
© NASA
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także