Trwa ładowanie...
d46gtlu

NASA i SpaceX ogłaszają datę misji Crew-1. Astronauci już niedługo polecą w kosmos

NASA i SpaceX ogłosiły datę pierwszej w pełni operacyjnej misji Crew-1 z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon. W ramach przedsięwzięcia, w kosmos zostanie wystrzelonych czterech astronautów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NASA i SpaceX ogłaszają datę startu misji Crew-1
NASA i SpaceX ogłaszają datę startu misji Crew-1 (NASA)
d46gtlu

NASA i SpaceX z powodzeniem przeprowadziły testową misję z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon, w ramach której 30 maja 2020 roku dwóch amerykańskich astronautów zostało wystrzelonych na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Pierwszy załogowy lot z terenu USA od blisko dekady rozbudził apetyty miłośników kosmicznych podróży, dając nadzieję na wiele przełomowych odkryć poza naszą planetą, do których może dojść już w niedalekiej przyszłości.

Obecnie trwają przygotowania do pierwszej z regularnych misji zapewniających rotację astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, po uzyskaniu przez firmę Elona Muska certyfikatu zezwalającego na załogowe loty.

Start misji Crew-1 planowano pierwotnie na wrzesień, jednak administrator agencji Jim Bridenstine poinformował, że początek przedsięwzięcia odbędzie się kilka tygodni później. Teraz poznaliśmy dokładną datę. Jest nią 31 października 2020 roku.

d46gtlu

Zobacz też: NASA: Pierwsze takie zdjęcia księżyca Jowisza. Europa na niezwykle szczegółowym zbliżeniu

Załogę statku kosmicznego stanowić będzie czwórka astronautów. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną polecą Michael Hopkins - dowódca statku Crew Dragon, Victor Glover - pilot, Shannon Walker - specjalistka misji, a także reprezentant Japońskiej Agencji Eksploracji Kosmosu (JAXA) - Soichi Noguchi. Ten ostatni, podobnie jak Walker, również będzie pełnił funkcję specjalisty misji.

Astronauci będą przebywać na ISS około pół roku. W tym czasie mają przeprowadzić serię eksperymentów.

Start rakiety Falcon 9, która wyniesie w kosmos kapsułę Crew Dragon, odbędzie się z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na przylądku Canaveral, na Florydzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d46gtlu

Podziel się opinią

Share
d46gtlu
d46gtlu
Więcej tematów