Największy radioteleskop na świecie - chiński FAST - już działa. Będzie poszukiwał pozaziemskich cywilizacji
Chińczycy uruchomili FAST, największy radioteleskop na świecie. I już odebrali sygnał z pulsara odległego od Ziemi o 1351 lat świetlnych.
28.09.2016 | aktual.: 28.09.2016 16:49
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Budowę FAST - czyli Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope - ukończono w lipcu. Zgodnie z założeniami we wrześniu radioteleskop zaczął swoją pracę. Jak pisze portal reporters.pl, FAST już odebrał sygnał z pulsara odległego od Ziemi o 1351 lat świetlnych. Obecnie zebrany materiał jest analizowany.
Czym dokładnie ma zajmować się FAST? Tak opisywaliśmy cele, jakie stawiane są przed radioteleskopem:
_ FAST ma umożliwić i ułatwić naukowcom zgłębienie kolejnych tajemnic przestrzeni kosmicznej. Podstawowe założenia traktują o badaniach neutralnego wodoru na Drodze Mlecznej, mają być też związane z poszukiwaniem pulsarów i innych interesujących elementów przestrzeni kosmicznej, które mogą przyczynić się do dokładniejszego poznania wszechświata. Władze Chin oraz badacze mają zamiar dotrzeć do śladów planet i galaktyk, które oddalone są od Ziemi nawet o tysiąc lat świetlnych. (...) Badacze nie ukrywają, że ich celem i jednym z dodatkowych zadań konstrukcji jest także poszukiwanie pozaziemskich cywilizacji. _
- Mając tak wrażliwy teleskop, możemy otrzymywać słabsze i bardziej odległe komunikaty radiowe. To *pomoże nam szukać inteligentnego życia poza galaktyką i zbadać pochodzenie wszechświata *- mówił w lipcu 201. roku Wu Xiangping, prezes Chińskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Rozmiary FAST imponują. To największy radioteleskop na świecie. Średnica czaszy wynosi 500 metrów, zaś łączna waga wszystkich luster zainstalowanych w radioteleskopie to 11 tysięcy ton. FAST składa się z 4,5 tysiąca trójkątnych paneli. Jego budowę rozpoczęto w 2007 roku. W sumie Chińczycy przeznaczyli na jego stworzenie 180 mln dolarów. Dodatkowe 280 mln dolarów kosztowało przesiedlenie ponad 9 tysięcy mieszkańców okolicy Dawodang, gdzie znaleziono idealne miejsce dla FAST. Aby zapewnić najdokładniejsze pomiary, dodatkowo wokół aparatury został wyznaczony pięciokilometrowy pas wolnej przestrzeni. Wszystko po to, aby stworzyć absolutną ciszę radiową. Dodatkowo FAST otoczony jest masywem górskim.
ab