Najważniejsze możliwości współczesnego smart TV
Choć kilka lat temu tzw. inteligentne telewizory były gadżetem dla zamożnych użytkowników, dzisiaj są one standardem wykorzystywanym przez większość dużych producentów, takich jak Panasonic, Sony lub Samsung. Smart TV to szereg funkcji, bez których współcześnie trudno wyobrazić sobie kupno telewizora. Przyglądamy się ich najważniejszym cechom.
Philips, a może Samsung? Smart TV niejedno ma imię
Aby telewizor inteligentny mógł korzystać z pełni swoich możliwości, musi dysponować odpowiednim oprogramowaniem. Różni producenci stawiają na różne środowiska: Philips postawił na Android TV, z kolei system Tizen jest charakterystyczny dla firmy Samsung. Smart TV, w zależności od środowiska, różni się pewnymi możliwościami, ale zasady jego działania są zbliżone.
Telewizor z wifi, w zależności od oprogramowania, charakteryzuje się nieco odmiennymi cechami. Dla przykładu, system Android TV to prawdopodobnie platforma o największym dostępie do różnych aplikacji. Tizen wprawdzie nie może poszczyć się taką otwartością, ale silne wsparcie producentów przekłada się na jego lepsze i stabilniejsze działanie.
Dostęp do ogromnej bazy filmów
Inteligentny telewizor to przede wszystkim dostęp do platform VOD, które dzięki ogromnym bazom filmów i seriali zaczynają wypierać telewizję naziemną. Dlaczego? Bowiem urządzenia smart TV oferują całkowitą swobodę zarówno w wyborze produkcji do obejrzenia, jak i samego momentu seansu.
W przypadku kablówki jesteśmy całkowicie zdani na program nadawcy, co dla młodszego pokolenia odbiorców stanowi coraz mniej akceptowalną formę korzystania z odbiornika telewizyjnego. Ponadto, dostęp do bibliotek platform VOD jest niedrogi: najtańsza wersja abonamentu dla platformy Netflix to 34 zł, a dla HBO GO – 19,90 zł. Cena ta nie wydaje się wygórowana.
Telewizor z wifi – znacznie więcej możliwości
Kupując inteligentny telewizor zyskujemy także dostęp do platform muzycznych, takich jak Deezer czy Spotify. Co więcej, połączymy się też ze stroną YouTube, która stanowi bazę darmowych filmów 4K. Popularne aplikacje pozwalają również np. na granie w gry, czy nawet na przekazywanie sygnału z platformy Steam prosto na duży ekran telewizora.
Szereg funkcji sterowania obrazem
Inteligentne funkcje pozwalają też na precyzyjne sterowanie obrazem telewizora. Tego typu opcje oferują praktycznie wszyscy producenci odbiorników, między innymi Philips, Sony czy Samsung. Smart TV umożliwia przede wszystkim bardzo dokładne kalibrowanie kolorów, jasności, kontrastu, ostrości, barw itp.
Dzięki temu, dokładnie każdy może ustawić wszelkie parametry wyświetlanego obrazu w taki sposób, by odpowiadały one jego predyspozycjom. Trzeba też pamiętać, że nowoczesne telewizory posiadają szereg technologii odpowiedzialnych za poprawę jakości obrazu, np. wygładzających szumy, poprawiających płynność, oszczędzających energię, itp. – które dowolnie można włączać i wyłączać.
Łatwość parowania sprzętów
Do telewizora bardzo często podpinamy dodatkowe sprzęty zewnętrzne, takie jak soundbary, konsole lub odtwarzacze filmów. Funkcje Smart TV zdecydowanie ułatwiają ten proces: praktycznie zaraz po podpięciu dodatkowych sprzętów odbiornik automatycznie je wykryje i skonfiguruje, co było niemożliwe w przypadku zwykłych telewizorów.
Dostęp przez smartfon
Wprawdzie wiodący producenci oferują najróżniejsze sposoby sterowania telewizorem (np. One Remote od Samsung), ale jednak sterowanie smartfonem wydaje się najciekawsze. Smartfon może zarówno pełnić funkcje pilota, jak i aktywować wybrane materiały bezpośrednio na dużym ekranie. Bardzo ułatwia to nawigowanie urządzeniem.
Smart TV – coś więcej niż gadżet
Inteligentne rozwiązania oferuje wielu producentów telewizorów, takich jak Sony, Panasonic, Philips, czy chociażby Samsung. Smart TV nie jest przy tym zwykłym gadżetem, bowiem telewizor z wifi oferuje cały ogrom dodatkowych możliwości – na czele z dostępem do wielkiej bazy filmów i seriali w platformach VOD. To bardzo ciekawy, innowacyjny i przydatny zestaw rozwiązań.