Najszybsza winda świata rozpędzi się do prędkości 20 metrów na sekundę!

Najszybsza winda świata rozpędzi się do prędkości 20 metrów na sekundę!

Najszybsza winda świata rozpędzi się do prędkości 20 metrów na sekundę!
29.04.2014 12:40

Aktualny rekord świata w tej dziedzinie - dokładnie 61km/h- należy do windy znajdującej się w budynku Taipei 101 położonym w stolicy Tajwanu. Za dwa lata jednak zostanie on pobity przez japońskie przedsiębiorstwo Hitachi.

W pięknym budynku Guangzhou CTF Financial Center, którego przebudowa ma zakończyć się w 201. roku, będziemy mogli przejechać się najszybszą windą świata. Na 95 piętro wysokiego na 530 metrów wieżowca wjedziemy w zaledwie 43 sekundy! 72 km/h to może niezbyt imponująca prędkość, gdy myśli się o niej w kontekście przejażdżki samochodowej, ale współczesne windy osiągają najczęściej prędkość około 8-22 km/h. Jeśli wjeżdżaliście kiedykolwiek windą na taras Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pomyślcie sobie, że winda z Gaungzhou CTF porusza się trzykrotnie szybciej. Ciekawe czy głowy i żołądki chińskich finansistów wytrzymają takie osiągi?

Obraz
© (fot. chip.pl)

Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa technicznego firma Hitachi zapewnia, że do budowy windy wykorzystano materiały odporne na wysokie temperatury i najnowsze technologie m.in. urządzenie o nazwie "gubernator", które automatycznie zatrzymuje windę jeśli wykryje iż jej prędkość przekracza maksymalną wartość.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Aparat w Galaxy S5 przestał działać?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)