Nagrody za włączanie osób starszych do cyfrowego świata

Nagrody za włączanie osób starszych do cyfrowego świata

Nagrody za włączanie osób starszych do cyfrowego świata
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
27.09.2011 13:02

Wykluczenie cyfrowe dotyczy przede wszystkim osób powyżej 50. roku życia - z internetu korzysta jedynie 22 proc. z nich. W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim wyróżniono projekty i instytucje przeciwdziałające cyfrowemu wykluczeniu osób starszych

W ramach pierwszej edycji konkursu "Dojrz@łość w sieci. Dobre praktyki" przyznano trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

Nagrody (statuetkę i dyplom) wręczono seniorom - uczestnikom projektów lub szkoleń. Nagrodzono projekt "Stuk puk. Otwórz drzwi, pomogę Ci" Komitetu Pomocy Społecznej Zarządu Miejskiego w Tczewie. W jego ramach wolontariusze - osoby starsze odwiedzały tych seniorów, którzy ze względu na wiek, niepełnosprawność, chorobę nie wychodzą z domów. Uczestników projektu uczono m.in. obsługi urządzeń cyfrowych, takich jak aparat fotograficzny, odtwarzacz mp3. Ten projekt zdobył też nagrodę publiczności; wręczyła ją pierwsza dama Anna Komorowska.

Nagrodzono też Miejską Bibliotekę Publiczną filia 3. we Wrocławiu, która od 2008 r. prowadzi szkolenia z fotografii cyfrowej. Kolejny nagrodzony projekt to "Latające Babcie" realizowany przez Stowarzyszenie kobiety.lodz.pl - w jego ramach starsze osoby pisały utwory dla dzieci, zrobiły też pierwszą korektę książki z taką twórczością. Uczestnicy projektu komunikowali się za pomocą telefonu komórkowego i internetu.

Ponadto wyróżnienia otrzymały: Biblioteka Śląska z Katowic, firma PRO-Med z Gdańska, a także Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły z Elbląga.

"Cała Europa się starzeje - to wszyscy wiemy. Dotyczy to także Polski" - powiedziała obecna na uroczystości wiceminister pracy Czesława Ostrowska. Przypomniała, że 201. rok w UE będzie rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Pokoleniowej.

Wiceminister infrastruktury Magdalena Gaj podkreśliła z kolei, że chociaż bez inwestycji w infrastrukturę "dojrzałość w sieci" nie jest możliwa, warunkiem są także kompetencje do korzystania z internetu. "Nic tak dobrze nie zachęca do korzystania z sieci jak dobre przykłady" - zaznaczyła.

Z raportu Dojrz@łość w Sieci "Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50. wobec internetu" wynika, że 78 proc. osób powyżej 50. roku życia nie korzysta z internetu. Jak podkreślono, osoby w tym przedziale wiekowym to 42 proc. dorosłych Polaków. Z kolei wśród osób w wieku 16-49 lat z internetu korzysta 71 proc.

W raporcie zaznaczono także, że osoby po pięćdziesiątce nie tylko rzadko korzystają z internetu, ale też znacznie rzadziej niż pozostali Polacy mieli jakiekolwiek kontakty z tym medium. Podkreślono też, że kluczowymi ograniczeniami są niska motywacja do korzystania z sieci i mała wiedza na temat jej zastosowań, niewystarczające kompetencje oraz obawy wynikające po części z niekompetencji. Raport opracowano na podstawie Diagnozy Społecznej 2009.

Koalicja Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrzałość w sieci", która jest inicjatorem konkursu, to inicjatywa zainaugurowana przez UPC Polska i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, włącza w swoje działania firmy, organizacje pozarządowe, urzędy i instytucje przeciwdziałające wykluczeniu technologicznemu osób starszych. Jej działania patronatem objęły m.in. UKE, MI, MSWiA. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)