Na czym zarabia firma Sony? Na elektronice traci miliardy!

Na czym zarabia firma Sony? Na elektronice traci miliardy!
Źródło zdjęć: © warrenski / flickr.com / CC

29.05.2013 15:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sony kojarzy nam się przede wszystkim z elektroniką użytkową. Xperia, Bravia, Alpha, Walkman czy PlayStation to najbardziej znane nam produkty... na których Sony traci pieniądze. Na czym więc zarabia?

Jak się okazuje, są dziedziny, w których Sony radzi sobie bardzo dobrze. Na tyle dobrze, że coraz więcej inwestorów nalega, by podzielić firmę tylko po to, by wyciągnąć ją z tarapatów. Jakie to dziedziny? Wytwórnia muzyczna, studia filmowe a szczególnie... sprzedaż ubezpieczeń. Jak się okazuje, elektronika użytkowa to prawdziwa pięta achillesowa japońskiego giganta.

Co ciekawe, dział ubezpieczeń Sony operuje wyłącznie w Japonii. Mimo tego odpowiedzialny był za 6. procent zysku operacyjnego całej firmy. W przeciągu ostatnich dziesięciu lat Sony zarobiło na nim, na czysto, 9,07 miliarda dolarów.

Studia filmowe i muzyczne, odpowiedzialne między innymi za Spider-Mana czy Daft Punk, również wspaniale zarabiają. W przeciągu ostatniej dekady przełożyły się na siedem miliardów dolarów czystego zysku.

W tym samym okresie, wszystkie działy elektroniki użytkowej kosztowały Sony 8,5 miliarda dolarów strat.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Padł ostatni bastion Nokii"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)