Most w Pilchowicach w rejestrze zabytków. Gliński: nie ma zagrożenia dla obiektu

Most w Pilchowicach w rejestrze zabytków. Gliński: nie ma zagrożenia dla obiektu

18.08.2020 13:38

Most kolejowy w Pilchowicach trafił do rejestru zabytków. Tym samym obiekt, który w ostatnich tygodniach zyskał ogromną popularność, zyska lepszą ochronę. Stanowisko w sprawie zajął minister kultury Piotr Gliński.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o wydaniu decyzji kończącej postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków mostu kolejowego w Pilchowicach. Obiekt, który od kilku tygodniu był prawdziwym bohaterem medialnym, otrzyma teraz zdecydowanie lepszą ochronę prawną.

- Ze względu na ogromne zainteresowanie tematem i ogólnokrajową rangę sprawy, dla rozwiania wątpliwości do stanu zaawansowania procedury administracyjnej mającej na celu wpis do rejestru zabytków mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim, zdecydowaliśmy się na opublikowanie decyzji kończącej postępowanie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie. Decyzja wprowadzona została do obiegu prawnego; nie jest prawomocna - czytamy.

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków podziękował dr hab. prof. Magdalenie Gawin, Generalnej Konserwator Zabytków oraz dr hab. Katarzynie Zalasińskiej, Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyrazy podziękowania skierowane zostały także do mieszkańców Dolnego Śląśka, a także wszystkich tych, którzy "stanęli w obronie zabytku i wykazali się tym samym ogromną, bezprecedensową świadomością wartości dziedzictwa narodowego".

Minister Gliński komentuje

Głos w sprawie zabrał minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Pojawiające się w przestrzeni publicznej obawy dotyczące rzekomych planów ingerencji w konstrukcję ponadstuletniego mostu w Pilchowicach są bezprzedmiotowe - podkreślił polityk cytowany przez portal rynek-kolejowy.pl. Szef resortu zaznaczył, że rząd podwyższył karę więzienia za akty dewastacji zabytków z 6 do 8 lat.

Gliński podkreślił również, że nie ma żadnego zagrożenia dla obiektu, a ochrona zabytków jest jednym z najważniejszych zadań Ministerstwa Kultury.

Przypomnijmy, że głośno o moście kolejowym w Pilchowicach zrobiło się po tym, jak w sieci pojawiła się informacja, że ma być on wykorzystany (zniszczony) w jednej ze scen najnowszej części filmu "Mission Impossible" z Tomem Cruisem w roli głównej. Według informacji "Gazety Wyborczej", amerykańscy twórcy mieli już zaproponować wysadzenie innego obiektu. Chodzi o most w Stobnicy wybudowany w 1910 roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)