Trwa ładowanie...
d22utfi

MON przeszkoli 3000 żołnierzy i pracowników w sferze cyberbezpieczeństwa

Pod koniec zeszłego roku MON powołał Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), którego celem będzie w tym roku przeszkolenie ponad 3000 osób - żołnierzy i pracowników resortu w sferze cyberbezpieczeństwa.
Share
Wojsko Polskiet
Wojsko PolskietŹródło: Flickr
d22utfi

ECSC zostało powołane przez MON w listopadzie 2020 roku i przez pierwszy miesiąc działalności udało mu się przeszkolić 200 pierwszych osób. W tym roku plan jest ambitny, ponieważ planowane jest przeprowadzenie szkoleń dla 3000 żołnierzy i pracowników resortu obrony oraz dla powstających Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Szkolenia zostaną przeprowadzone w sferze cyberbezpieczeństwa, kryptologii oraz technologii informacyjnych. Jak podkreślono, kursy i szkolenia odbywają się obecnie równolegle w salach wykładowych (laboratoriach) ECSC w Warszawie na terenie Wojskowej Akademii Technicznej oraz w oddziale w Wałczu, na terenie 100. batalionu łączności.

- Zakres prowadzonych przez ECSC szkoleń obejmował kursy doskonalące realizowane w oparciu o przygotowane przez specjalistów, a wzorowane na najlepszych wzorcach szkoleniowych na świecie - czytamy w oświadczeniu ECSC. Dzięki temu uczestnicy mają w krótkim czasie zyskać niezbędną wiedzę od poziomu podstawowego aż do eksperckiego.

d22utfi

Dużym osiągnięciem było zorganizowanie jeszcze w ostatnim kwartale 2020 roku, szkoleń z wykorzystaniem nowoczesnego środowiska modelowania cyberprzestrzeni (Cyber Range). W wirtualnej przestrzeni "uczestnicy mogli zmierzyć się z odwzorowanymi, zamodelowanymi zagrożeniami oraz skutkami podejmowanych przez siebie decyzji", czytamy.

Tego typu rozwiązania są stosowane w najnowocześniejszych armiach na świecie i jak podkreśla ECSC, "dzięki zajęciom Cyber Range uczestnicy kursów zdobywają doświadczenie, które następnie mogą wykorzystać w jednostkach". Program szkoleń na 2021 roku ma być na bieżąco rozszerzany, dzięki czemu szybko będzie dostosowywany do zmieniających się wymogów w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Zobacz: Hakerzy podszywają się pod GIODO. UODO ostrzega przed phishingiem [Wideo]

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22utfi

Podziel się opinią

Share
d22utfi
d22utfi
Więcej tematów