"Mój prąd". Wniosek elektroniczny złożysz w kilka minut. Podpowiadamy jak to zrobić

"Mój prąd". Wniosek elektroniczny złożysz w kilka minut. Podpowiadamy jak to zrobić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

23.10.2019 14:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rządowy program "Mój prąd" pozwala pozyskać pieniądze na budowę instalacji fotowoltaicznej. Dotychczas wnioskowanie o dotację było możliwe drogą papierową. Od 21 października sprawę można załatwić online. Podpowiadamy jak złożyć wniosek elektroniczny

"Mój Prąd" to rządowy program skierowany do osób, które produkowaną w swojej instalacji zieloną energię wykorzystują głównie na własne potrzeby. Dofinansowanie do paneli słonecznych może otrzymać każdy, kto zainwestuje w instalację o mocy od 2 do 10 kilowatów oraz podpisze umowę na wprowadzenie produkowanej energii elektrycznej do sieci. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych to 5000 złotych. Ważne są tylko te inwestycje, które zostały poczynione po 23 lipca 2019 roku.

Wnioski o dotacje można było składać dotąd pocztą lub osobiście w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 21 października istnieje również możliwość składania wniosków online.

Jak złożyć wniosek elektroniczny?

Do złożenia wniosku online niezbędny jest profil zaufany lub e-dowód.

  • Na stronie gov.pl należy wybrać zakładkę "dla obywatela"
  • Następnie wybieramy moduł "praca i biznes"
  • Kolejny krokiem jest wybór modułu "zasiłki i pomoc finansowa"
  • Tutaj znajduje się usługa: Skorzystaj z programu "Mój prąd"

Po zalogowaniu się do swojego profilu trzeba będzie udzielić informacji o instalacji fotowoltaicznej, liczniku i numerze punktu poboru energii. Następnie konieczne będzie dodanie załączników - kopii faktur potwierdzających wykonanie inwestycji i koszty kwalifikowane. Na samym końcu są oświadczenia i zgody.

O decyzji w sprawie przyznania dotacji, wnioskodawcy zostaną poinformowani drogą elektroniczną. Usługa jest bezpłatna.

Dotacje z programu "Mój Prąd"

Pierwszy nabór wniosków rozpoczął się od 30 sierpnia 2019 r. i potrwa aż do 20 grudnia bieżącego roku. Dotacje do paneli słonecznych w wysokości 5 tys. zł przyznano około trzem tysiącom beneficjentów. Łączna moc ich mikroinstalacji fotowoltaicznych przekracza 16 MW. Fundusz wypłacił 2320 dotacji na łączną kwotę ponad 11 mln zł. Przeciętna moc instalacji z programu Mój Prąd to 5,6 kW.

Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim, najmniej w zachodniej i północnej Polsce. Budżet programu wynosi 800 mln zł, co oznacza, że istnieje możliwość dofinansowania 200 tys. gospodarstw domowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)