"Mój prąd". Wniosek elektroniczny złożysz w kilka minut. Podpowiadamy jak to zrobić

"Mój prąd". Wniosek elektroniczny złożysz w kilka minut. Podpowiadamy jak to zrobić23.10.2019 14:57
"Mój prąd". Wniosek elektroniczny złożysz w kilka minut. Podpowiadamy jak to zrobić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Rządowy program "Mój prąd" pozwala pozyskać pieniądze na budowę instalacji fotowoltaicznej. Dotychczas wnioskowanie o dotację było możliwe drogą papierową. Od 21 października sprawę można załatwić online. Podpowiadamy jak złożyć wniosek elektroniczny

"Mój Prąd" to rządowy program skierowany do osób, które produkowaną w swojej instalacji zieloną energię wykorzystują głównie na własne potrzeby. Dofinansowanie do paneli słonecznych może otrzymać każdy, kto zainwestuje w instalację o mocy od 2 do 10 kilowatów oraz podpisze umowę na wprowadzenie produkowanej energii elektrycznej do sieci. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać na zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznych to 5000 złotych. Ważne są tylko te inwestycje, które zostały poczynione po 23 lipca 2019 roku.

Wnioski o dotacje można było składać dotąd pocztą lub osobiście w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Od 21 października istnieje również możliwość składania wniosków online.

Jak złożyć wniosek elektroniczny?

Do złożenia wniosku online niezbędny jest profil zaufany lub e-dowód.

  • Na stronie gov.pl należy wybrać zakładkę "dla obywatela"
  • Następnie wybieramy moduł "praca i biznes"
  • Kolejny krokiem jest wybór modułu "zasiłki i pomoc finansowa"
  • Tutaj znajduje się usługa: Skorzystaj z programu "Mój prąd"

Po zalogowaniu się do swojego profilu trzeba będzie udzielić informacji o instalacji fotowoltaicznej, liczniku i numerze punktu poboru energii. Następnie konieczne będzie dodanie załączników - kopii faktur potwierdzających wykonanie inwestycji i koszty kwalifikowane. Na samym końcu są oświadczenia i zgody.

O decyzji w sprawie przyznania dotacji, wnioskodawcy zostaną poinformowani drogą elektroniczną. Usługa jest bezpłatna.

Dotacje z programu "Mój Prąd"

Pierwszy nabór wniosków rozpoczął się od 30 sierpnia 2019 r. i potrwa aż do 20 grudnia bieżącego roku. Dotacje do paneli słonecznych w wysokości 5 tys. zł przyznano około trzem tysiącom beneficjentów. Łączna moc ich mikroinstalacji fotowoltaicznych przekracza 16 MW. Fundusz wypłacił 2320 dotacji na łączną kwotę ponad 11 mln zł. Przeciętna moc instalacji z programu Mój Prąd to 5,6 kW.

Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim, najmniej w zachodniej i północnej Polsce. Budżet programu wynosi 800 mln zł, co oznacza, że istnieje możliwość dofinansowania 200 tys. gospodarstw domowych.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)