"Mogę dokończyć mecz, ale mogę umrzeć." Gwiazda tenisa w złym stanie na Olimpiadzie

"Mogę dokończyć mecz, ale mogę umrzeć." Gwiazda tenisa w złym stanie na Olimpiadzie

Daniił Miedwiediew wzywał lekarza na kort ze względu na złe samopoczucie spowodowane upałem.
Daniił Miedwiediew wzywał lekarza na kort ze względu na złe samopoczucie spowodowane upałem.
Źródło zdjęć: © Getty Images, Kyodo News
Marcin Watemborski
29.07.2021 11:37

Globalne ocieplenie daje się we znaki podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Daniił Miedwiediew odczuł na własnej skórze złe warunki pogodowe. Paula Badosa, doskonała zawodniczka z Hiszpanii, doznała udaru cieplnego podczas meczu i opuściła kort na wózku. Dlaczego organizatorzy o to nie zadbali?

Daniił Miedwiediew czuł, że może umrzeć

25-letni Daniił Miedwiediew jest drugim najważniejszym tenisistą wśród mężczyzn. Podczas meczu z Fabio Fogninim poczuł się gorzej, na co zwrócił uwagę sędzia. Po pytaniu o samopoczucie, Daniił Miedwiediew powiedział bardzo mocne słowa: Czuję się w porządku. Mogę dokończyć mecz, ale mogę umrzeć.

Po tej informacji media społecznościowe rozgorzały. Pojawiły się pytania o to, dlaczego organizatorzy zawodów nie zadbali o dogodne warunki, jak choćby przesunięcie rozgrywek na wieczór. Następnym krokiem Miedwiediewa było zapytanie, czy Międzynarodowa Federacja Tenisowa poniesie odpowiedzialność za jego śmierć.

Podczas rozgrywki, Miedwiediew kilka razy prosił o konsultacje lekarskie. Wspomina, że miał wrażenie, jakby jego zastawka sercowa się blokowała. W drugim secie miał mroczki przed oczami.

Paula Badosa wyjechała z kortu na wózku

23-letnia Paula Badosa z Hiszpanii podczas meczu z Marketą Vondrousową doświadczyła jeszcze gorszej sytuacji. Tenisistka doznała udaru cieplnego i po długiej zdrowotnej przerwie technicznej wywieziono ją kortów Ariake na wózku inwalidzkim.

Zawodniczka wyraziła ubolewanie nad zakończeniem zmagań olimpijskich w ten sposób. Badosa zwróciła również uwagę na to, że adaptacja do klimatu Zatoki Tokijskiej była trudna od pierwszego dnia. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ ten obszar charakteryzuje się wysoką wilgotnością oraz znacznymi temperaturami w okresie letnim, co czego osoby pochodzące z Europy, zwłaszcza środkowej nie są przyzwyczajone.

Co na to wszystko Międzynarodowa Federacja Tenisowa?

MFT zwróciła uwagę, że sportowcy podczas Igrzysk Olimpijskich są wystawieni na niesamowity wysiłek, co w połączeniu z upałem jest bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia.

Podczas dnia postanowiono wprowadzić zatem politykę dotyczącą ekstremalnej pogody. Pozwala ona na 10 minut przerwy między 2, a 3 setem, jeśli oboje zawodników wyrazi na to zgodę. Miedwiediew zdecydował się wykorzystać tę chwilę na lodowaty prysznic. Innym razem zawodnik apelował do organizatorów o przełożenie meczu ze względu na pogodę na wieczór, w czym wsparł go Novak Dokovic, czyli najlepszy zawodnik według światowej klasyfikacji tenisistów.

Czy Tokio to dobre miejsce na Igrzyska Olimpijskie?

W Tokio panuje wilgotny klimat subkontynentalny. Według meteorologów jest on uważany za umiarkowanie ciepły i istniej możliwość wystąpienie gwałtownych, silnych opadów. Wilgoć jest znacznie odczuwalna ze względu na położenie miasta w obszarze Zatoki Tokijskiej, z której wody stale parują.

Dla osoby, która nie żyje na co dzień w podobnym miejscu, zniesienie takiej pogody może być bardzo trudne – już nawet bez wzmożonego wysiłku, serce pracuje szybciej, człowiek traci dużo wody i szybko odczuwa zmęczenie. W przypadku sportowców, którzy trenują w takich warunkach, może być jeszcze gorzej, o czym świadczą przykłady Miedwiediewa oraz Badosy.

Pogoda w Tokio obecnie jest nie do zniesienia. Od początku Igrzysk Olimpijskich sportowcy bardzo mocno odczuwają negatywne skutki upałów, które wynoszą ponad 30 stopni Celsjusza, a wilgotność sięga nawet 70 proc. Lipiec to wyjątkowo gorący miesiąc w Zatoce Tokijskiej, o czym organizatorzy letniej Olimpiady wiedzieli od lat. Dla porównania – w tym samym okresie w Sapporo średnia temperatura jest o około 6 stopni Celsjusza niższa.

Patrząc na historię Igrzysk Olimpijskich, Tokio było już gospodarzem zmagań najlepszych sportowców świata. Różnica polegała jednak na tym, że w 1964 roku zdecydowano się przełożyć zawody na październik, by średnia temperatur była niższa, a zawodnicy mogli czuć się komfortowo. Widocznie letnia oglądalność była dla obecnych organizatorów ważniejsza niż samopoczucie sportowców, a ta jest w okresie wakacyjnym znacznie wyższa.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (42)