Milionerzy: Abraham Lincoln i karmiciel wszy –najtrudniejsze pytania odcinka

Milionerzy: Abraham Lincoln i karmiciel wszy –najtrudniejsze pytania odcinka17.07.2019 08:05
Milionerzy: Abraham Lincoln i karmiciel wszy –najtrudniejsze pytania odcinka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Cezary Piwowarski/TVN

Wielu prezydentów USA zginęło z rąk zamachowców, ale prawidłową odpowiedzią na pytanie zadane w milionerach było nazwisko Abrahama Lincolna. Z tym pytaniem uczestniczka poradziła sobie dobrze, ale schody zaczęły się przy pytaniu o karmiciela wszy.

Pytanie warte 40 000 zł dotyczyło historii USA i uczestniczka od razu przyznała, że nie jest pewna odpowiedzi. Zdecydowała się wykorzystać koło ratunkowe i poprosić o pomoc publiczność. Pytanie brzmiało:
Wszyscy ci prezydenci USA zginęli z rąk zamachowców w czasie kadencji. Który zginął w latach 60. XIX wieku?

  • James Garfield
  • John F. Kennedy
  • William McKinley
  • Abraham Lincoln

Mimo przewagi dla jedne z odpowiedzi, kobieta wciąż nie była pewna i wykorzystała kolejne koło ratunkowe – telefon do przyjaciela. Ostatecznie zaufała jednak publiczności i postawiła na odpowiedź D, która okazała się poprawną.

Abraham Lincoln był szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, który przed prezydenturą zasiadał w Izbie Reprezentantów jako przedstawiciel Partii Wigów. Brał także udział w wojnie Czarnego Jastrzębia. Został wybrany na prezydenta dwukrotnie jednak jego prezydentura zakończyła się w wyniku zamachu przeprowadzonego przez Johna Wilkesa Bootha. Został zamordowany 15 kwietnia 1865.

Zobacz też: Zadaliśmy Polakom pytanie za milion. Zobaczcie, co odpowiedzieli

Który z poetów był karmicielem wszy?

Następne trudności uczestniczka miała przy pytaniu wartym 250 000 zł, a dotyczyło ono historii polskiej literatury. Pytanie brzmiało:
Który z poetów był karmicielem wszy?

  • Zbigniew Morsztyn
  • Cyprian Kamil Norwid
  • Zbigniew Herbert
  • Rafał Wojaczek

Uczestniczka od razu przyznała, że nie ma pojęcia, jak brzmi prawidłowa odpowiedź, a także nie rozumiała znaczenia pojęcia, które padło w pytaniu. Nie mając już do dyspozycji żadnych kół ratunkowych, zdecydowała się zakończyć grę z wygraną 125 000 zł.
Prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest C - Zbigniew Herbert, polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito".

Karmiciel wszy to osoba hodująca na swoim ciele wszy w celach laboratoryjnych. Polski biolog Rudolf Weigl był pionierem w badaniu wszy do hodowli zarazka tyfusu. W czasie okupacji niemieckiej, jako karmiciele wszy byli zatrudniani mężczyźni i kobiety, którzy nie posiadali innych środków do życia. Zatrudnieni otrzymywali m.in. dodatkowe przydziały żywności oraz inne benefity.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)