Milionerzy: Abraham Lincoln i karmiciel wszy –najtrudniejsze pytania odcinka

Milionerzy: Abraham Lincoln i karmiciel wszy –najtrudniejsze pytania odcinka
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe | Cezary Piwowarski/TVN

17.07.2019 08:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielu prezydentów USA zginęło z rąk zamachowców, ale prawidłową odpowiedzią na pytanie zadane w milionerach było nazwisko Abrahama Lincolna. Z tym pytaniem uczestniczka poradziła sobie dobrze, ale schody zaczęły się przy pytaniu o karmiciela wszy.

Pytanie warte 40 000 zł dotyczyło historii USA i uczestniczka od razu przyznała, że nie jest pewna odpowiedzi. Zdecydowała się wykorzystać koło ratunkowe i poprosić o pomoc publiczność. Pytanie brzmiało:
Wszyscy ci prezydenci USA zginęli z rąk zamachowców w czasie kadencji. Który zginął w latach 60. XIX wieku?

  • James Garfield
  • John F. Kennedy
  • William McKinley
  • Abraham Lincoln

Mimo przewagi dla jedne z odpowiedzi, kobieta wciąż nie była pewna i wykorzystała kolejne koło ratunkowe – telefon do przyjaciela. Ostatecznie zaufała jednak publiczności i postawiła na odpowiedź D, która okazała się poprawną.

Abraham Lincoln był szesnastym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki, który przed prezydenturą zasiadał w Izbie Reprezentantów jako przedstawiciel Partii Wigów. Brał także udział w wojnie Czarnego Jastrzębia. Został wybrany na prezydenta dwukrotnie jednak jego prezydentura zakończyła się w wyniku zamachu przeprowadzonego przez Johna Wilkesa Bootha. Został zamordowany 15 kwietnia 1865.

Który z poetów był karmicielem wszy?

Następne trudności uczestniczka miała przy pytaniu wartym 250 000 zł, a dotyczyło ono historii polskiej literatury. Pytanie brzmiało:
Który z poetów był karmicielem wszy?

  • Zbigniew Morsztyn
  • Cyprian Kamil Norwid
  • Zbigniew Herbert
  • Rafał Wojaczek

Uczestniczka od razu przyznała, że nie ma pojęcia, jak brzmi prawidłowa odpowiedź, a także nie rozumiała znaczenia pojęcia, które padło w pytaniu. Nie mając już do dyspozycji żadnych kół ratunkowych, zdecydowała się zakończyć grę z wygraną 125 000 zł.
Prawidłową odpowiedzią na to pytanie jest C - Zbigniew Herbert, polski poeta, eseista, dramaturg, twórca słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito".

Karmiciel wszy to osoba hodująca na swoim ciele wszy w celach laboratoryjnych. Polski biolog Rudolf Weigl był pionierem w badaniu wszy do hodowli zarazka tyfusu. W czasie okupacji niemieckiej, jako karmiciele wszy byli zatrudniani mężczyźni i kobiety, którzy nie posiadali innych środków do życia. Zatrudnieni otrzymywali m.in. dodatkowe przydziały żywności oraz inne benefity.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)