Meksyk: odnaleziono niezwykłą zieloną maskę, która leżała u stóp piramidy przez 2000 lat

Meksyk: odnaleziono niezwykłą zieloną maskę, która leżała u stóp piramidy przez 2000 lat
Źródło zdjęć: © INAH

01.12.2019 10:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Archeolodzy z Meksyku odkryli niewielki skarbiec, w którym prawdopodobnie zostały złożone ofiary z okazji rozpoczęcia budowy Piramidy Słońca prawie 2000 lat temu. Jednym z najbardziej niezwykłych darów jest zielona maska, która zostać wykonana jako portret danej osoby.

Piramida Słońca jest największą budowlą w Teotihuacan, stanowisku archeologicznym na północnym wschodzie Meksyku, datowanym na około 100 lat p.n.e. Miasto pozostało zaludnione przez setki lat, a mieszkańcy prawdopodobnie rozpoczęli budowę Piramidy Słońca około 100 r.n.e.

To właśnie w tym miejscu dokonano kilku niezwykłych odkryć, a jednym z ostatnich jest skarbiec pełen niecodziennych przedmiotów. Perez Cortez, badacz z Centrum Zacatecas INAH (Meksykański Narodowy Instytut Antropologii i Historii), był jednym z badaczy, którzy dokonali odkrycia. Jego zdaniem jest niemal pewne, że dary w skarbcu zostały złożone "w ramach ceremonii poświęcenia" przeprowadzonej tuż przed rozpoczęciem budowy Piramidy Słońca.

Wśród skarbów została znaleziona niezwykła zielona maska z serpentynu, która prawdopodobnie została wykonana jako portret ówcześnie żyjącej osoby. Serpentynowa maska jest śliska w dotyku i pokrywa ją charakterystyczny dla minerału deseń. Obok maski znaleziono również trzy figurki przypominające ludzkie podobizny - również wykonane z zielonego kamienia. Poza tym odnaleziono rzadkie kawałki obsydianu, a także ceramikę i szczątki zwierząt.

W okolicy Piramidy Słońca dokonano również innych odkryć w ostatnich latach. Dzięki wykopaniu małych tuneli i otworów, badaczom udało się zbadać podstawę piramidy. Podczas poszukiwań znaleziono ludzkie pochówki i wyroby garncarskie, ale zielona maska z serpentynu jest jak do tej pory najbardziej zaskakującym okryciem.

Według historyków nazwa "Piramida Słońca" pochodzi od starożytnego plemienia Azteków, który podobno odwiedził miasto Teotihuacan wiele wieków po jego opuszczeniu przez pierwotnych mieszkańców.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (67)
Zobacz także