Zauważyłeś takie znaki? Uważaj, możesz być pod obserwacją złodziei

Zauważyłeś takie znaki? Uważaj, możesz być pod obserwacją złodziei

Złodzieje zostawiają znaki
Złodzieje zostawiają znaki
Źródło zdjęć: © Pixabay
Karolina Modzelewska
07.05.2021 17:01

Wielu przestępców działa w przemyślany i zorganizowany sposób. Jest to widoczne szczególnie w przypadku grup, które zajmują się włamaniami. Zostawiają sobie ukryte wiadomości, które są specjalnym oznaczeniem mieszkań i domów. Tajny kod pozwala m.in. ocenić, co znajduje się w danym mieszkaniu i czy warto podjąć ryzyko włamania.

Czy można uchronić się przed włamaniem? Nie zawsze jest to możliwe, ale jak informuje serwis Business Insider, istnieją znaki, które mogą nam w tym pomóc. Chodzi o oznaczenia zostawiane przez przestępców przed naszymi mieszkaniami lub domami.

Przestępcy zostawiają znaki

Bardzo często włamanie jest starannie przemyślanym i zaplanowanym działaniem. Przestępcy nie chcą ponosić zbędnego ryzyka i narażać się na konfrontację z policją lub właścicielami domu bez pewności, że w danym miejscu trafią na wartościowe przedmioty lub pieniądze.

Business Insider donosi, że bardzo często włamanie poprzedzają oględziny, czyli wstępna identyfikacja miejsca potencjalnego przestępstwa. W tym przypadku możliwe są różne scenariusze. Złodzieje udają elektryków, hydraulików czy listonoszy. Wszystko po to, aby móc chociaż przez chwilę rozejrzeć się po domu lub mieszkaniu.

Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, przestępca może zostawić specjalne oznaczenie dla swoich współpracowników. W zależności od rodzaju obiektu może to być napis wykonany kredą, nacięcia na drewnie, kamienie ułożone we wcześniej ustalony wzór, zamek zaklejony taśmą, a nawet monety czy proszek rozsypane na wycieraczce.

W sieci znajduje się bardzo dużo informacji na temat tego, jakimi znakami posługują się przestępcy, którzy planują włamanie. Business Insider wymienia niektóre z nich: " obecność krzyża oznacza, że istnieje plan włamania. Diament oznacza niezamieszkany dom, do którego można się łatwo włamać. Pięć małych kółek lub pięć małych kamyków komunikuje, że są tam pieniądze. Trójkąt wskazuje, że w domu mieszka samotna kobieta, a zygzakiem zaznacza się obecność psa na posesji".

Jeśli zauważyłeś coś niepokojącego w pobliżu swojego domu lub mieszkania, zgłoś ten fakt policji. Funkcjonariusze pomogą ustalić, czy istnieją powody do obaw i czy włamywacze mają cię na oku. Warto też zwracać uwagę na drobne znaki i zmiany w najbliższym otoczeniu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (245)