Trwa ładowanie...
d2gna01
język polski

Złodziei czy złodziejów? Krótka lekcja języka polskiego

Red. Igor Janke, prezes Instytutu Wolności i doradca biznesu, jak sam się tytułuje, postanowił pośmiać się z redakcji Wirtualnej Polski za rzekomy błąd językowy. Popełnił błąd, za co przeprosił. Wyjaśnijmy więc wszystkim, o co dokładnie chodzi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Złodziei czy złodziejów? Krótka lekcja języka polskiego
d2gna01

Igor Janke postanowił z nas się pośmiać na Twitterze sugerując, że popełniliśmy błąd w odmianie słowa złodziej. Tymczasem nie miał racji.

Złodziejów albo złodziei. Meczów albo meczy. Pokojów lub pokoi. W języku polskim jest wiele wyrazów, które w bierniku i dopełniaczu liczby mnogiej mogą przybierać więcej niż jedną formę. Obie prawidłowe w myśl słowników i językoznawców, podkreślmy. Nawet jeśli jedna z nich używana jest zdecydowanie rzadziej.

Dowody? Bardzo proszę - jeśli nie wystarczy słownik PWN, to polecamy także przyjemne opracowanie Pani Magdy z bloga "Dylematy filolożki".

d2gna01

Słowem, zawsze lepiej najpierw zasięgnąć wiedzy, zanim wytknie się komuś pomyłkę. Czytelników gorąco zachęcamy także do sprawdzenia lekcji online języka polskiego z WP Pilotem oraz Brainly.

Lekcje online z WP Pilotem i Brainly: język polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2gna01

Podziel się opinią

Share
d2gna01
d2gna01
Więcej tematów