Masz taką telewizję? Należą ci się kanały za darmo!
09.08.2013 10:26, aktual.: 09.08.2013 13:00
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Użytkownicy odbierający sygnał telewizyjny przez internet powinni mieć
darmowy dostęp do części kanałów z oferty naziemnej telewizji cyfrowej, w tym programów telewizji
publicznej - uznała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Chodzi o TVP 1. TVP 2, program regionalny telewizji publicznej, Polsat, TVN, TV4 i Puls. Programy te są udostępniane w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji muszą być rozpowszechniane za darmo także przez innych, płatnych operatorów telewizyjnych.
Krajowa Rada uznała, że zasada obowiązkowej transmisji ("must carry") dotyczy także operatorów rozpowszechniających telewizję w internecie.
W opublikowanym w czwartek stanowisku odniosła się do wątpliwości dotyczących udostępniania przez nadawców swoich programów operatorom IP TV (Internet Protocol Television). Powołując się na uzasadnienie rządowego projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, uznała, że zasada "must carry" obok sieci kablowych i satelitarnych dotyczy także internetu. Według KRRiT podobnie tę kwestię regulują przepisy unijnej dyrektywy w sprawie usługi powszechnej, a także prawo innych państw członkowskich.
W ustawie o radiofonii i telewizji zapisano, że nadawca programu objętego zasadą transmisji obowiązkowej nie może odmówić żadnemu operatorowi telewizyjnemu zgody na rozprowadzanie tego programu ani pobierać za to żadnych opłat licencyjnych.
W swoim stanowisku Krajowa Rada po raz kolejny podkreśliła, że jej zdaniem obowiązek "must carry" powinien dotyczyć tylko tych operatorów, którzy dostarczają swoją usługę co najmniej 10. tys. odbiorców.
KRRiT zbiera obecnie opinie klientów operatorów telewizyjnych o ich ewentualnych problemach w dostępie do programów objętych zasadą obowiązkowej transmisji. Od 1 września do 3. września w tej kwestii będą mogli zabrać głos także operatorzy rozprowadzający programy oraz związki i izby zrzeszające operatorów.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji przewodniczący Krajowej Rady przeprowadza ocenę realizacji obowiązku rozprowadzania programów objętych transmisją obowiązkową nie rzadziej niż raz na dwa lata.
Źródło: PAP, SW, WP.PL