Masz CD‑ROM - możesz się zbadać
02.03.2011 13:46
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Komputerowy odtwarzacz płyt CD oraz pasująca do niego płyta CD została przekształcona przez naukowców w super nowoczesny, lecz bardzo prosty w konstrukcji moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność różnych cząstek lub mikroorganizmów w badanej próbce
Komputerowy odtwarzacz płyt CD oraz pasująca do niego płyta CD została przekształcona przez naukowców w super nowoczesny, lecz bardzo prosty w konstrukcji moduł analityczny, dzięki któremu można wykryć obecność różnych cząstek lub mikroorganizmów w badanej próbce - informuje "Lab on a Chip".
Proste pomysły są genialne, lecz niestety najczęściej dość trudno na nie wpaść... Sytuację taką ilustrują badania prowadzone przez naukowców z University of Illinois (USA), którzy do konstrukcji mikroanalitycznego układu pozwalającego wykryć różne cząstki oraz komórki, wykorzystali najzwyklejszy komputerowy odtwarzacz CD (tzw. CD-ROM) oraz standardową płytę CD-R.
Najpierw na płytę CD naukowcy nagrali za pomocą komputerowej nagrywarki CD ciąg danych. Nagrany plik audio wytworzył na powierzchni aktywnej płyty CD ściśle określoną sekwencję binarną. Następnie część zewnętrznej warstwy poliwęglanu usunięto, a w to miejsce wklejono polimerowy krążek, w którym wcześniej wyżłobiono zaawansowanymi technikami litograficznymi odpowiednio zaplanowaną sieć mikrokanałów, tzw. mikroprzepływowe laboratorium na chipie.
Po połączeniu się obu warstw powstał gotowy do użycia układ analityczny, który za pomocą zwykłego komputerowego odtwarzacza CD pozwalał na detekcję różnych cząstek, w tym i drobnoustrojów.
Badana próbka wprowadzana była do sieci kanałów mikroprzepływowych zintegrowanych z powierzchnią płyty CD, a następnie cała płyta zamykana była w CR-ROM'ie. Uruchamiano odczyt danych z powierzchni płyty CD. Poprzez analizę błędów w odczycie danych z powierzchni dysku możliwe było wykrycie oraz rozróżnienie kształtu cząstek, które zawarte były w badanym materiale.
Według autorów odkrycia nowo opracowany układ mikroanalityczny, dzięki swej prostocie w konstrukcji i wykorzystaniu powszechnie dostępnych technologii (napęd i płyta CD), ma szansę na zrewolucjonizowanie sposobu prowadzenia podstawowych badań diagnostycznych.
Obecnie naukowcy pracują nad większym wyspecjalizowaniem układu, by stworzyć katalog analitycznych płyt CD, w którym każda z nich przeprowadzałaby zestaw standardowych badań próbki krwi czy np. moczu.