Lumix G Fisheye H-F008 - cyfrowy, wymienny obiektyw "rybie oko"

Lumix G Fisheye H‑F008 - cyfrowy, wymienny obiektyw "rybie oko"

Lumix G Fisheye H-F008 - cyfrowy, wymienny obiektyw "rybie oko"
Źródło zdjęć: © Panasonic
01.06.2010 11:05, aktualizacja: 01.06.2010 11:28

Panasonic zaprezentował nowy, wymienny obiektyw Lumix Fisheye 8 mm / F3.5 (odpowiednik dla negatywu 35 mm: 16 mm), przeznaczony do aparatów systemowych nowej generacji Lumix G Micro System.

Obiektyw ten oferuje kąt widzenia po przekątnej wynoszący 18. stopni, co daje charakterystyczną perspektywę i efekt deformacji. Nowy obiektyw zbudowany jest z dziesięciu soczewek w dziewięciu grupach. Wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, które zawdzięcza standardowi Micro 4/3. Zastosowanie soczewki ED sprawia, że obiektyw rysuje ostry obraz od zbliżenia aż po nieskończoność, zaś aberracja chromatyczna i zniekształcenia są zminimalizowane.

Obraz
© (fot. Panasonic)

Obiektyw jest w stanie ustawić ostrość już w odległości 0,1 metra od celu, jednocześnie Lumix G Fisheye 8 mm / F3.5 wykorzystuje wewnętrzny system ogniskowania, który umożliwia wykonywanie zdjęć z dużych odległości, nie zmuszając użytkowników do podchodzenia do fotografowanego przedmiotu nawet wówczas, gdy chcą wykonać zbliżenie.

Nowy obiektyw, po zamocowaniu w aparacie z linii Lumix G Micro System, współpracuje z kontrastowym systemem AF. Siedem listków przesłony daje jej zaokrąglony kształt, dzięki czemu nieostre obszary zdjęć wykonanych z wysoką przesłoną charakteryzują się delikatnością. Ponadto w tylnej części obiektywu można umieścić filtr arkuszowy, np. żelowy, aby za jego pomocą uzyskać dowolne formy ekspresji.

Zastosowanie silnika krokowego sprawia, że ustawianie ostrości przebiega płynnie i cicho zarówno podczas fotografowania, jak i nagrywania filmów. W konstrukcji obiektywu zastosowano solidne, metalowe mocowanie oraz wielokrotnie powlekane soczewki, które zmniejszają odblaski i refleksy. Nasadka przeciwsłoneczna pozwala na korzystanie z obiektywu nawet przy silnym świetle słonecznym.

Dane techniczne obiektywu Lumix G Fisheye 8 mm / F3.5 (H-F008)

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)