Linux na... lustrzance Canona
05.04.2015 09:55, aktual.: 07.04.2015 12:08
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ta informacja ukazała się 1 kwietnia, więc wielu uznało ją za kolejny żart. Niesłusznie. Alternatywne oprogramowanie do lustrzanek Canona, w pełni niezależne od firmowego, jest teraz znacznie bardziej realne.
1 kwietnia grupa hakerów "Magic Lantern" (tworzących alternatywne oprogramowanie do lustrzanek Canona o tej samej nazwie) ogłosiła na swoim forum, że udało im się wykonać kolejny krok milowy na drodze do opracowywania w pełni autonomicznego oprogramowania działającego na lustrzankach firmy Canon - uruchomili na nich Linuxa.
Udało się to po tym jak odkryli, w jaki sposób przejąć kontrolę nad wyświetlaczem z poziomu programu rozruchowego aparatu. A skoro pojawiła się możliwość ingerencji na poziomie bootloadera, to czemu nie wykorzystać jej w celu uruchomienia innego systemu operacyjnego? Wykorzystali do tego celu jądro nowej dystrybucji Linuxa (3.19), jednak ze względu na brak doświadczenia z tego typu oprogramowaniem na razie nie posunęli się zbyt daleko.
Na razie wiadomo, że Linuxa można uruchomić na tych samych modelach lustrzanek Canona, na których działa też oprogramowanie Magic Latern, a więc m.in. na EOS-ach 60D, 600D, 7D, 5D Mark II i 5 D Mark III. Co będzie dalej? Na razie zespół przyznaje, że to odkrycie "otwiera drzwi do wszechświata zupełnie nowych możliwości". Przyszłość lustrzanek Canona zapowiada się więc jeszcze bardziej ciekawie…
Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: 14-letni Windows XP nadal ma więcej użytkowników, niż Windows 8.x