Lek na popularne schorzenie może wkrótce powstać. Obiecujący raport naukowców

Lek na popularne schorzenie może wkrótce powstać. Obiecujący raport naukowców

Lek na popularne schorzenie może wkrótce powstać. Obiecujący raport naukowców
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Arkadiusz Stando
01.12.2017 12:27

Nowy lek zwany "Erenumab" uwolni ludzkość od ciągle powracającego koszmaru. Osoby doświadczające migreny mogą powoli odetchnąć z ulgą.

Przewlekłe ataki migreny dolegają rocznie milionom osób dorosłych, ale także zdarzają się u dzieci. Leki przeciwbólowe często nie są w stanie pomóc. Ale jest nadzieja, że te koszmary w końcu się zakończą.

Erenumab w trzeciej fazie testów klinicznych był stosowany na 577 pacjentach. Udało się u nich zmniejszyć ilość dni migrenowych w ciągu miesiąca o 3 lub nawet 4. To znacząca różnica, w ciężkich przypadkach migrena może atakować nawet 15 razy w miesiącu.

Testy wykazały, że pomiędzy 4 a 6 miesiącem badań, u 43 proc. pacjentów liczba dni migrenowych zmniejszyła się co najmniej o 50 proc. Przyjmowali dawkę 70 mg każdego miesiąca. Pacjenci przyjmujący podwójną dawkę uzyskali podobne wyniki. Natomiast u pewnej części pacjentów stosowano placebo i 1/4 z nich również poczuła się lepiej.

To, czy lek ostatecznie przejdzie przez FDA(Amerykańska Agencja Żywności i Leków), zależeć będzie od tego, czy agencja oceni korzyści na tyle dobre, że wystarczające. Tak czy inaczej, lek wskazuje drogę do badań w związku z fatalnym schorzeniem, które wpływa na miliony osób każdego roku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)